PGNiG: Należy się liczyć z niedoborami gazu


Sytuacja z gazem importowanym ze Wschodu jest gorsza niż rok temu, gdy Rosjanie zakręcili kurek Ukrainie - alarmuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Od 1 stycznia miała obowiązywać nowa umowa z rosyjskim koncernem energetycznym Gazprom, ale podpisanie dokumentu wciąż się opóźnia. PGNiG ostrzega, że musimy się liczyć z niedoborami "błękitnego paliwa".

Powrót optymizmu na światowe parkiety, który rozpoczął się na początku marca tego roku, a także wpompowanie przez Fed miliardów dolarów spowodował gwałtowny wzrost cen akcji, który wydaje się nie mieć końca. Ożywienie rynku akcji w USA spowodowało podobną reakcję na pozostałych światowych giełdach. Ministerstwo Skarbu w poniedziałek po południu poinformuje, czy agencja rządowa Qatar Investment Authority jest zainteresowana zakupem majątku stoczni Gdynia i Szczecin - powiedział PAP rzecznik resortu Maciej Wewiór. Rząd w poszukiwaniu ratunku dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych chce sięgnąć do portfeli najzamożniejszych Polaków, donosi "Gazeta Wyborcza". Chodzi o składkę rentową.Dzięki efektowi bazy dynamika eksportu w ujęciu rok do roku będzie się poprawiać, w najbliższych miesiącach zbliżając się ku zeru, w 2010 r. dynamika może być dodatnia - ocenia prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Piotr Soroczyński. W dużym skrócie można stwierdzić, iż wtorek nie przyniósł żadnych zmian. Widać było duże niezdecydowanie inwestorów, co może mieć związek ze zbliżającym się Świętem Dziękczynienia w USA i końcem listopada, który dla części spekulacyjnych funduszy jest też końcem roku obrachunkowego. Prezydent Barack Obama mianuje we wtorek Bena Bernanke na drugą kadencję na stanowisku prezesa Rezerwy Federalnej (banku centralnego USA) - ujawnił anonimowy przedstawiciel administracji.

Europejski Bank Inwestycyjny przewiduje, że w 2010 roku jego zaangażowanie w Polsce może być większe niż tegoroczne 7 mld euro - poinformował Massimo d'Eufernia, zastępca dyrektora wydziału operacji pożyczkowych dla Polski Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Klienci instytucji finansowych będą coraz lepiej poinformowani, a w konsekwencji - bezpieczniejsi. Dzieje się tak za sprawą wchodzącego w życie rozporządzenia ministra finansów dotyczącego unijnej Dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych MiFiD. Dyrektywa umożliwia firmom świadczenie usług inwestorom na terenie całej Unii bez konieczności spełniania dodatkowych wymogów lokalnych. Stabilizuje się sytuacja na rynku eurodolara. Do takich wniosków można dojść po wczorajszej sesji, kiedy to, spadki zostały zahamowane.

W specjalnych punktach finansowych, tzw. okienkach kasowych, rachunki m.in. za gaz i energię opłaca 21 proc. Polaków, z czego 8 proc. płaci je w supermarketach - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Comarch spodziewa się kilkuprocentowego wzrostu przychodów grupy w 2010 r., a ponad połowa sprzedaży ma pochodzić z rynków zagranicznych. Poza Niemcami i Francją informatyczna spółka chce mocno zaistnieć na rynku azjatyckim. Zysk Comarchu za 2009 r. najprawdopodobniej pozostanie w spółce. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała kilkadziesiąt zmian dotyczących zasad ubiegania się o unijne pieniądze w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - poinformował w środę minister rolnictwa Marek Sawicki.Złoty rozpoczął trzeci tydzień grudnia od niewielkiego umocnienia do głównych walut. Podobnie jak na całym rynku, humory inwestorom poprawiły informacje z Dubaju. Firma Mix Electronics S.A. stara się o przejęcie 100 proc. udziałów w Electro World Polska sp. z o.o., której pierwotnym właścicielem była brytyjska spółka DSG Overseas Investments Ltd - wynika z dzisiejszej informacji Mix Electronics. Rząd prowadzi z Polakami bardzo ryzykowną grę pozorów - ostrzega "Nasz Dziennik". Owa gra polega na takim manipulowaniu finansami publicznymi, by ukryć skalę nierównowagi, zwiększyć wydatki w roku wyborczym i jakimś cudem nie zderzyć się z ustawowymi progami ostrożnościowymi. To ostatnie wydaje się jednak niemożliwością - uważa gazeta.

Hausner: Umacniający się złoty to nie problem


Nie ma potrzeby zmiany płynnego reżimu kursowego, a interwencje walutowe w celu obrony kursu nie są potrzebne - uważa Jerzy Hausner, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Pracownicy zapłacą podatek dochodowy za dowóz do miejsca pracy


Panujące warunki atmosferyczne i trudności w poruszaniu się środkami komunikacji skłaniają do zastanowienia się na tematem opodatkowania dowozu pracowników na koszt pracodawcy. Dość częstą bowiem praktyką wśród pracodawców jest przyjmowanie na siebie ciężaru finansowego kosztów dowozu pracowników do miejsca położenia zakładu pracy.

PKM Duda miał 7,9 mln zł zysku netto


PKM Duda w I kwartale tego roku miał 7,9 mln zł zysku netto wobec 44,7 mln zł straty rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł do 17,1 mln zł z 6,4 mln zł przed rokiem, a przychody spadły do 333,7 mln zł z 386,2 mln zł rok wcześniej.

Wskaźnik PMI w strefie euro determinantem nastrojów na rynkach FX i FI


Zdaniem analityków, jeśli na rynkach finansowych wzrośnie apetyt na ryzyko, możliwe jest umocnienie złotego w kierunku 4,10 za euro, a w ślad za nim lekki spadek rentowności na rynku obligacji.

Polacy wybrali tańszy wypoczynek w kraju


Doskonała pogoda sprawiła, że w lipcu i sierpniu kurorty w naszym kraju oblegane były przez polskich turystów. Tegoroczne obłożenie nie może jednak przesłonić ciemnych chmur, które zbierają się nad polską branżą turystyczną - czytamy w dzienniku "Polska".

Sąd: TVN nie znieważył polskiej flagi


Telewizja TVN nie znieważyła symbolu narodowego poprzez wkładanie miniatur polskich flag w atrapy psich kup - orzekł w środę stołeczny sąd gospodarczy. Tym samym sąd uchylił decyzję przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który nałożył za to na TVN 471 tys. zł kary.

W lutym prezes NBP zaproponuje RPP wprowadzenie ścieżki przyszłych stóp - Skrzypek


Na posiedzeniu RPP w lutym prezes Sławomir Skrzypek będzie chciał przekonać nowych członków Rady do wprowadzenia prezentacji ścieżki przyszłych stóp procentowych. Jego zdaniem bank centralny będzie gotowy wesprzeć od strony płynnościowej potrzeby kredytowe polskiej gospodarki.

Euro przyjmiemy dopiero w 2016?


Spełnienie kryteriów z Maastricht jest możliwe w 2015 r., jednak nie oznacza to, że to będzie data wejścia Polski do strefy euro - powiedział premier Donald Tusk.

Grande zaproszenie do Punto warsztatu


Koncern samochodowy Fiat zaprasza do warsztatów właścicieli samochodów Grande Punto i Grande Punto Abarth. W całej Europie zaproszenie obejmuje 500 tysięcy pojazdów. Powód to mozliwość "ewentualnej wady" kolumny kierowniczej.

Merkel: Gospodarka najgorsze ma już za sobą, jednak kryzys wciąż trwa


Gospodarka niemiecka najgorsze ma już za sobą, jednak kryzys wciąż jeszcze nie dobiegł końca - powiedziała kanclerz Niemiec, Angela Merkel w piątek.

Nie milknie echo wypowiedzi prezydenta USA


Piątkową sesję WIG20 zakończył mocnym spadkiem wynoszącym 2,54% i obecnie notuje wartość 2407,78 pkt. Podobnie na sporych minusach zamknęły sesję parkiety w Stanach Zjednoczonych. S&P500 stracił 2,21%, DJIA 2,09% a NASDAQ 2,67%.

Millennium DM podwyższył cenę docelową dla Kęt


Analitycy Millennium DM, w raporcie z 24 sierpnia, podwyższyli cenę docelową dla Kęt do 101,8 zł z 69,9 zł, podtrzymując rekomendację "neutralnie".

Zarząd Torfarm proponuje dywidendę


Zarząd Torfarmu proponuje wypłatę 2,0 zł na akcję dywidendy z zysku za 2009 rok - poinformowała spółka w raporcie rocznym.

TVN liderem cennikowych wpływów z reklam po 10 miesiącach 2009 r.


W okresie styczeń-październik 2009 roku największe cennikowe wpływy z reklam wśród stacji telewizyjnych miał TVN i wyniosły one 2,22 mld zł (dane nie uwzględniają rabatów), czyli o 1,7 proc. więcej niż w takim samym okresie 2008 roku - podały Wirtualnemedia.pl na podstawie danych TNS OBOP.

Komórka zamiast karty kredytowej


Rozmowy, sms-y i mobilny internet już nie wystarczą. Teraz, by utrzymać swoje przychody, operatorzy komórkowi przygotowują nowe usługi. Mobilne płatności, przesyłanie pieniędzy, reklama, usługi lokalizacyjne i usługi medyczne - to wszystko niebawem będzie można załatwić za pomocą komórki.

MF rozpoczął budowę księgi popytu na 5-letnie obligacje we CHF


Ministerstwo Finansów rozpoczęło w środę budowę księgi popytu na emisję 5-letnich obligacji we frankach szwajcarskich o wartości co najmniej 250 milionów - poinformowała Anna Suszyńska, wicedyrektor Departamentu Długu Publicznego MF w rozmowie z agencją Bloomberg.

Rostowski: wybór Kaczyńskiego zagraża stabilności gospodarczej Polski


Wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta zagraża stabilności finansowej i gospodarczej Polski - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

Sawicki: żywność w '10 podrożeje o 3-4 proc.


Ceny żywności w 2010 roku wzrosną o nie więcej niż 3-4 proc., a plony zbóż w 2010 roku mogą przekroczyć zeszłoroczne 30 mln ton - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki. Ocenia on stan przezimowania ozimin jako stosunkowo dobry.

Sprzedaż Belvedere spadła o 26,3% w 2009 roku


Przychody brutto ze sprzedaży Belvedere (notowanej na GPW pod skróconą nazwą Sobieski) wyniosły w 2009 roku 873,4 mln euro, o 26,3% mniej niż rok wcześniej kiedy było to 1185,5 mln euro, poinformowała spółka w prezentacji na swojej stronie internetowej. Wyniki są nieaudytowane.

Powrót pod szczyty na GPW, rekord złota, miedzi i Dow Jonesa


WIG ponownie znalazł się dziś powyżej poziomu 40 tys. punktów, a WIG20 przekroczył 2400 pkt. Wszystko to działo się jednak przy niskich obrotach, co było mankamentem sesji.

Jeżeli musisz wykonać pomiary elektryczne Krakow zapraszam
do zapoznania się ofertą mojej firmy. Przeprowadzam od lat
pomiary elektryczne Kraków na potrzeby elektrowni oraz innych
organizacji oraz urzędów. Wszystkie przeprowadzone pomiary
elektryczne Kraków
są opisane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi
prowadzenia dokumentacji elektrycznej. Przy okazji pomiarów
przeprowadzane są również przeglądy elektryczne Kraków na terenie
Krakowa i okolic.