Szpitalna porażka rządu


Z rządowego planu, zakładającego oddłużenie służby zdrowia, skorzystały do tej pory zaledwie trzy samorządy, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Redukcja zapisów na 4.406.140 akcji serii G Plast-Boksu wyniosła 99,76 proc. - poinformowała spółka w komunikacie. Chociaż niektórym ofiarom wypadków drogowych pieniądze na leczenie niezbędne są od razu, to na razie przepisy nie ułatwiają natychmiastowej wypłaty odszkodowania. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało jednak projekt, który ma ten stan zmienić - pisze "Rzeczpospolita". Porsche ma posmak sukcesu. Honda propaguje praktyczność. Natomiast Chevrolet, według niedawnego raportu, dumnie głosi w imieniu jego właściciela: "Nie korzystam z internetu".Prokuratura ponownie wszczęła, umorzone w 2008 r., śledztwo w sprawie działalności firmy Finroyal - informuje "Parkiet".Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyła Komisja Nadzoru Finansowego. Ojciec i dziadek Majid al-Saadi dostawali pożyczki z banku wyłącznie na podstawie podania swojego nazwiska. Tymczasem 31-letni właściciel saudyjskiej firmy technologicznej Virgin Horizons Group musi podać szczegółowe oświadczenia dotyczące przychodów i przedstawić wiarygodne zabezpieczenie, po tym jak w czasie kryzysu na rynkach kredytowych dwa najsłynniejsze w królestwie przedsiębiorstwa rodzinne nie wywiązały się ze spłaty zadłużenia. Do naszego prawa spadkowego powróci zapis windykacyjny, który zwiększy wpływ spadkodawców na podział majątku. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji kodeksu cywilnego przekazany Radzie Ministrów przez resort sprawiedliwości - informuje "Gazeta Prawna".

Akcjonariusze Stomilu Sanok zdecydowali, że z zysku osiągniętego w 2009 roku na dywidendę trafi 11,8 mln zł, co daje 0,45 zł dywidendy na akcję - poinformowała w poniedziałek spółka.

W rozmowie z "Parkietem" wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Tomasz Perkowski, odpowiedzialny m.in. za inwestycje kapitałowe, ujawnił, iż w różne instrumenty finansowe fundacja ma obecnie zainwestowane ponad 360 mln zł. Z tego za około 60 mln zł kupiła na własny rachunek obligacje skarbowe. Informatycy alarmują, że e-maile reklamujące tanie lekarstwa mogą służyć wyłudzaniu danych osobowych - informuje "Dziennik Polski".

Przeciętne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 3.346,61 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 4,8 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 1,5 proc. - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że płace są wyższe niż oczekiwano. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w maju wzrosło o 3,9 proc. rok do roku, a a kicząc miesiąc do miesiąca przewidywali spadek aż o 2,2 proc. Strona litewska odbuduje 19-kilometrowy odcinek torów z rafinerii w Możejkach do granicy łotewskiej - powiedział w piątek PAP polski wiceminister skarbu Mirosław Budzanowski po spotkaniu w Wilnie z ministrem energetyki Arvydasem Sekmokasem. Analizujemy wariant zejścia poniżej 50 proc. akcji Lotosu - taką zaskakującą deklaracją podzielił się z "Pulsem Biznesu" Mikołaj Budzanowski, wiceminister skarbu, odpowiedzialny m.in. za sektor naftowy. Co więcej, resort jest gotów pozbyć się kontroli nad wiceliderem naszego rynku paliwowego.Analitycy Domu Maklerskiego Millenium utrzymali rekomendację "akumuluj" dla Banku Śląskiego ING i podwyższyli cenę docelową do 578,40 zł za akcję, wynika z raportu datowanego na 12 sierpnia i odtajnionego w środę. Senat zaakceptował zmiany w przepisach podatkowych przygotowane przez komisję "Przyjazne Państwo", a przyjęte wcześniej przez Sejm. Podatnicy mogą liczyć na wiele ułatwień. Deutsche Bank podwyższył cenę docelową dla LPP do 1.550 zł z 1.376 zł.

Tydzie wysokiej zmiennoci zotego


Mijajcy tydzie na rynku zotego charakteryzowa si spor zmiennoci notowa. Pierwsze jego dni upyway w spokojnych nastrojach, a warto euro konsolidowaa si w przedziale 4,0000 - 4,0500 z.

Z dołka wychodzimy powoli


Co prawda więcej firm (18 proc.) planuje dać swoim pracownikom podwyżki, ale te będą tylko nieco wyższe niż inflacja. Za to prawie 3 proc. przedsiębiorstw chce obniżyć wynagrodzenia aż o 10 proc. - pisze "Parkiet", powołując się badania koniunktury przez ekonomistów NBP.

Paliwo z odpadów rolnych


Amerykańscy naukowcy opracowali nową metodę produkcji biopaliw z rolniczych odpadów. Technologia może okazać się tania i przyjazna dla środowiska, dowodzą eksperci na łamach najnowszego numeru tygodnika Science.

Od kremiku, po toi-toie. Złodziej niczym nie gardzi


Biżuteria, telewizory, komputery - te rzeczy najczęściej padają łupom złodziei. Jak się jednak okazuje, coraz częściej kradzione są także dobre alkohole, drogie kremy czy markowe ubrania. Zdarzają się jednak także bardziej nietuzinkowe łupy. Np. mięso, stary taboret czy... toi-toie.

LOT chciałby mieć własny terminal na Okęciu


Polskie Linie Lotnicze LOT chciałyby mieć własny terminal na lotnisku Okęcie - poinformował PAP prezes spółki Sebastian Mikosz. Władze PLL LOT prowadzą rozmowy w tej sprawie z dyrekcją warszawskiego portu.

Dobre wieści z polskiej gospodarki


Lepsze wieści płyną z naszej gospodarki - wynika z danych Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wskaźnik wyprzedzający koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w lutym tego roku wzrósł.

Google musi zapłacić Barrichello 500 tys. dolarów odszkodowania


Grupa internetowa Google musi zapłacić pół miliona dolarów odszkodowania kierowcy Formuły 1 Rubensowi Barrichello za umieszczenie fałszywych profili Brazylijczyka na swoim społecznościowym serwisie Orkut - postanowił sąd w Sao Paulo.

Inwestorzy wystawiani na próbę


Wydarzenia ostatnich dni mocno nadszarpnęły zaufanie inwestorów. Po dwóch dniach dużej nerwowości na rynkach, które zafundowały graczom agencje ratingowe wystawiając cenzurki Grecji i Hiszpanii, sytuacja na rynkach się unormowała. Tylko na jak długo?

DM BOŚ wycenia akcje Delko


Dom Maklerski BOŚ, w raporcie z 18 sierpnia, wycenia akcję Delko, dystrybutora chemii gospodarczej, na 13,59 zł.

Nie było zdjęcia, nie będzie mandatu


Policja nie może karać kierowców, jeśli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na orzeczenia sądów rejonowych w Kościerzynie, Zamościu i Tczewie.

Pierwsza sesja 2010 roku


Ostatnia sesja w 2009 roku zakończyła się spadkiem WIGu20 o 0,32% do poziomu 2388,72 pkt. Z punktu widzenia analizy technicznej wykres znajduje się poniżej linii 2400 pkt., która stanowi dla niego obecnie główny opór dla mocniejszych wzrostów.

PBG odstąpiło od wartego 600 mln zł projektu


PBG na razie odstąpiło od zaangażowania się w projekt deweloperski, którego wartość szacowana była na 600 mln zł - poinformował w środę PAP Jacek Krzyżaniak, rzecznik PBG.

CKI, HK Electric to boost stake in British gas supplier


Cheung Kong Infrastructure (CKI) and Hongkong Electric said on Monday that they will spend 76 million pounds ($127 million) to increase their stakes in British gas distributor Northern Gas Networks.

EU says Germany assures Opel aid is unconditional


Germany has assured GM and the Opel Trust that its 4.5 billion euros ($6.70 billion) offer in financial aid for Opel is not tied to the choice of an investor or a plan, a European Commission spokesman said on Monday.

Byki poczynają sobie coraz śmielej


Dziś mieliśmy okazję po raz drugi z rzędu obserwować wyjątkową siłę naszego parkietu, w porównaniu z pozostałymi rynkami na świecie. Naszych inwestorów nie zraziło kiepskie zakończenie piątkowej sesji na Wall Street. Dziś już ze znacznie mniejszym impetem, ale jednak, starali się zwiększać skalę odreagowania niedawnych spadków. W poniedziałek, podobnie jak ostatniego dnia poprzedniego tygodnia, Warszawa była liderem wśród europejskich giełd. Gdyby jeszcze zwyżka miała "pieczęć" w postaci większych obrotów, byki mogłyby być w pełni zadowolone.

Jest nas już 15 milionów!


Już 14,9 mln Polaków korzysta z sieci - informuje "Rzeczpospolita". Liczba ta nie będzie jednak rosła szybciej, jeśli nie spadną ceny za dostęp do sieci i nie rozwinie się infrastruktura - obawiają się eksperci.

Kredyty będą nadal drogie


Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że w nadchodzących miesiącach kredyty będą drogie.

Rośnie inflacja w Wielkiej Brytanii


Jak podaje urząd statystyczny Office for National Statistics (ONS) brytyjski indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w październiku do 1,5 proc. wobec 1,1 proc. we wrześniu.

Bilet w sieci? adnych dopat za kart!


Trasa, data, godzina, klik - i kupione. No, prawie. Prawie, bo wtedy wanie okazuje si, e za opacenie internetowego zakupu biletu linii Ryanair trzeba zapaci dodatkowe 4 euro. Jak si okazuje, takie danie ze strony linii jest nielegalne - przynajmniej w Niemczech. Wyrok jest ostateczny, zapad w tamtejszym sdzie najwyszym.

Banki centralne pod lupą


Piątkowe dobre dane o sprzedaży detalicznej były powodem do ustanowienia nowych maksimów na amerykańskim indeksie S&P500 jednak dość szybko nastąpiła realizacja zysków, wsparta m.in. słabszym odczytem indeksu nastrojów. W tym tygodniu jednak uwaga inwestorów przesuwa się na banki centralne - Fed i Bank Japonii.

Jeżeli musisz wykonać pomiary elektryczne Krakow zapraszam
do zapoznania się ofertą mojej firmy. Przeprowadzam od lat
pomiary elektryczne Kraków na potrzeby elektrowni oraz innych
organizacji oraz urzędów. Wszystkie przeprowadzone pomiary
elektryczne Kraków
są opisane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi
prowadzenia dokumentacji elektrycznej. Przy okazji pomiarów
przeprowadzane są również przeglądy elektryczne Kraków na terenie
Krakowa i okolic.