Polska liderem czy maruderem?


Nasza atrakcyjność inwestycyjna w czasie kryzysu wzrosła. Zagranicznych inwestycji jest dużo, jak na ten trudny okres. Jednak obcy przedsiębiorcy oczekują reform i wsparcia - zaznacza "Puls Biznesu".

Funkcjonariusze policji i urzędnicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wkroczyli do siedzib trzech operatorów telefonii komórkowej. Kontrole dotyczą podejrzeń o naruszenie zasad konkurencji, najprawdopodobniej w związku w wprowadzaniem usług telewizji mobilnej. Przedstawiciele rosyjskich władz zaprzeczyli w niedzielę, jakoby Rosja wstrzymywała od piątku dostawy ropy naftowej do białoruskich rafinerii w związku ze sporem cenowym. Władze Białorusi z kolei oskarżyły Moskwę o wywieranie nacisków "nie do przyjęcia" w toczących się rozmowach w kwestii cen na rok 2010. Moskwa zapewnia, też, że ropa do Polski cały czas płynie. Słaba ekonomia sprzyja tyciu amerykańskich pracowników - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CareerBuilder.com, największego w USA portalu pośredniczącego w szukaniu pracy.Roger Agnelli, president of Brazilian mining giant Vale SA, said Wednesday that he had always had "a good, open and sincere relationship" with Brazilian President Luis Inacio Lula da Silva, the Estado news agency reported Wednesday. Wyniki 11. Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych, przeprowadzonego przez Ernst & Young pokazały, że kadra zarządzająca coraz mocniej obawia się odpowiedzialności osobistej za działania spółek. Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił w środę pozew spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE Operator), która domagała się 65 mln złotych odszkodowania od gminy Kórnik w związku z niedokończoną budową sieci przesyłowej przebiegającej przez jej teren.

PGF planuje dalszy wzrost organiczny i podtrzymuje prognozę przekroczenia 6 mld zł sprzedaży w 2010 r. oraz dwucyfrową dynamikę zysku netto, bliżej 10 proc. - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki Jacek Szwajcowski.

Amerykańsko-chińskie rozmowy o sprawach strategicznych i gospodarczych, które odbędą się w tym tygodniu w Pekinie, będą miał kluczowe znaczenie dla trwałego i zdrowego rozwoju naszych relacji gospodarczych. Sprzedaż produktów grupy Makarony Polskie wzrosła o 30% do około 86 mln zł w okresie styczeń-wrzesień 2009 roku wobec 66 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej, poinformowała spółka w komunikacie w piątek.

Czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie jest ostatnią przed długim świątecznym weekendem w Polsce. W takiej sytuacji realizacja zysków wydaje się być naturalnym scenariuszem w dniu dzisiejszym. Szczególnie, że jest kilka znaków zapytania, mogących wpływać na ograniczenie apetytu na ryzyko. Sam początek sesji ma szanse jednak przynieść wzrosty indeksów, w ślad za podobnymi wzrostami na azjatyckich parkietach i zyskującymi rano na wartości kontraktami na główne amerykańskie indeksy. Kontrolowana przez rosyjski Gazprom spółka Nord Stream, która projektuje, a także będzie układać i eksploatować Gazociąg Północny, porozumiała się z bankami w sprawie finansowania tej inwestycji - informuje w piątek dziennik "Wriemia Nowostiej". Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej umorzył w poniedziałek sprawę trzech oskarżonych w sprawie tzw. afery węglowej. Prokuratura przedstawiła im zarzuty korupcyjne w tym samym śledztwie, w którym miała je usłyszeć Barbara Blida. Postanowienie jest nieprawomocne.Lloyds Banking Group Plc - największy brytyjski bank udzielający kredytów hipotecznych - chce zwolnić pięć tysięcy pracowników, głównie z działów administracji oraz IT. Trwają rozmowy ze związkami. Decyzje zostaną ogłoszone jeszcze dzisiaj. Ubiegły tydzień zakończył się umocnieniem na amerykańskich giełdach. Równocześnie tracił na wartości dolar. Opublikowane dane nie były zbyt zachęcające, jednak nie przeszkodziło to w niczym uczestnikom rynku. Wydawnictwo Edipresse Polska SA sprzedało tygodnik "Przekrój". Tygodnik kulturalny kupił Grzegorz Hajdarowicz, krakowski biznesmenem i producent filmowy.

Telewizyjna stagnacja po polsku


Do 2012 roku na caym terytorium Biaorusi dostpna bdzie naziemna telewizja cyfrowa. Obecnie a poowa tego kraju posiada pokrycie sygnaem DVB-T. Warto przywoa przykad naszego ssiada do refleksji nad stanem cyfryzacji w Polsce.

Prezes Sygnity Piotr Kardach został p.o. prezesa spółki Winuel


NWZA Winuela, spółki zależnej Sygnity, odwołało Bogdana Kosturka z funkcji wiceprezesa, zawiesiło Andrzeja Kosturka w czynnościach prezesa oraz wymieniło całą radę nadzorczą tej spółki. Na pełniącego obowiązki prezesa Winuela został powołany Piotr Kardach, prezes Sygnity.

Wymiar czasu pracy w 2010 r.


Metoda obliczania wymiaru czasu pracy została określona w art. 130 § 1 i 2 K.p. Zgodnie z powołanymi przepisami, obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:

Nasze stopy nadal w miejscu


Zgodnie z oczekiwaniami analityków, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc. - podano w komunikacie RPP.

Statystyka środowej sesji na GPW


WIG20 na zamknięciu sesji w środę wzrósł o 1,33 proc. i wyniósł 2081,54 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 185 spółek, 128 spadł, 37 nie zmienił się. Akcjami 4 firm nie handlowano.

Puma odsyła kartony na buty do historii


Producent sprzętu sportowego Puma zacznie od przyszłego roku pakować swoje buty w przyjazne środowisku torby, po to by zredukować emisję dwutlenku węgla. Odsyłając na śmietnik tradycyjne opakowania Puma wyprzedziła w ekologicznym zapale nawet rządy. Firma podała, że zacznie pakować swoje buty w ekologiczne torby od połowy przyszłego roku, dzięki czemu zaoszczędzi 8.500 ton papieru – tyle ile waży 1.400 dorosłych słoni.

Tusk: Składka emerytalna zostaje w OFE


Rząd na razie nie będzie rozmawiał o przesunięciu składki z OFE do ZUS-u - zapowiedział w TVN CNBC Biznes premier Donald Tusk. Takie rozwiązanie proponowali wspólnie ministrowie pracy i finansów. Pomysłowi sprzeciwiał się z kolei szef doradców premiera Michał Boni.

Asseco Systems miało 6,92 mln zł zysku netto w I połowie 2009 r.


Spółka informatyczna Asseco Systems miała zysk netto w wysokości 6,92 mln zł zysku netto w I połowie 2009 r. wobec 934 tys. zł zysku netto w analogicznym okresie poprzedniego roku, wynika z raportu Asseco Poland.

Kanadyjsko-rosyjski spór o Arktykę


Kanada zamierza bronić swoich praw do terenów na dalekiej północy. Zapewnił o tym rząd kanadyjski w reakcji na rosyjskie zapowiedzi dotyczące eksploatacji złóż na terenach Arktyki. To ostatnio jeden z głównych tematów w kanadyjskich mediach.

Świąteczny spokój na rynku walutowym


W drugiej połowie wczorajszej sesji europejskiej oraz na początku notowań w USA kurs EUR/USD odnotował zwyżkę z poziomu 1,4250 w okolice 1,4360. Dzisiaj kształtuje się on w pobliżu wczorajszych maksimów.

Reforma telekomunikacji - dostęp do internetu prawem obywatela


Parlament Europejski niemal jednogłośnie zatwierdził we wtorek wielką reformę prawa telekomunikacyjnego UE. Tym samym zakończył kilkumiesięczny unijny spór o to, czy i kiedy można odcinać obywatelom dostęp do internetu.

Łotwa obiecuje poprawę


Premier łotewskiego rządu Valdis Dombrovskis zdeklarował, że jego gabinet znajdzie dodatkowe 175 mln łatów oszczędności budżetowych, do czego zobowiązuje go umowa pożyczkowa z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Łotwa - niedawny bałtycki tygrys gospodarczy - od kilku miesięcy znajduje się niemal na graniczy bankructwa.

"Nie mieszajmy polityki z gazem"


- Gaz w relacjach polsko-rosyjskich nie może być i nie powinien być przedmiotem polityki, a wyłącznie dobrze pojętego wspólnego interesu; to oznacza, że jest szansa na rychłe zakończenie negocjacji i podpisanie kontraktu gazowego - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Rosji Władimirem Putinem.

MSP wybrało doradców przy krajowej ofercie PZU


Ministerstwo Skarbu Państwa wybrało konsorcjum, które będzie świadczyć usługi w ofercie krajowej, przy publicznej emisji PZU. Rolę oferującego będzie pełnić PKO BP, natomiast rolę krajowych współprowadzących księgę popytu będą pełnić PKO BP i DM BOŚ.

Do Irlandii wciąż nam daleko...


Polska jest sklasyfikowana na 71 miejscu na świecie pod względem wolności gospodarczej - odnotowuje "Puls Biznesu", powołując się na najnowszy ranking Heritage Foundation na 2010 r.

MARKET SNAPSHOT: U.S. Stocks Dragged Lower By Drop In Financials


U.S. stocks meandered on Tuesday after a two-day climb, with investors hesitating ahead of Friday's unemployment report and financial stocks leading the sell-off.

ZUS poluje na symulantów


Na stu chorych Polaków dziewięciu symuluje - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". W czasie "choroby" robią remont albo pracują na czarno, wynika z danych z komisji orzekających Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rozczarowanie


Tak można w dużym skrócie skomentować opublikowane wczoraj zapiski z posiedzenia amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w dniach 15-16 grudnia ub.r. Okazało się, iż w łonie tego gremium wciąż istnieją spore obawy, co do tego, czy rzeczywiście należy kończyć zapoczątkowane wcześniej programy stymulacyjne dla gospodarki.

Hurtimex chce otworzyć do końca 2010 r. 10 outletów i 10 sklepów firmowych


Hurtimex, producent odzieży dziecięcej i młodzieżowej notowany na NewConnect, chce otworzyć do końca przyszłego roku 10 outletów oraz 10 salonów firmowych. Spółka chce współpracować handlowo i kapitałowo z innymi producentami odzieży dziecięcej oraz producentami odzieży dla dorosłych - podał Hurtimex w założeniach do strategii na lata 2010-2011.

Gigantyczna redukcja 99,76 proc.!


Redukcja zapisów na 4.406.140 akcji serii G Plast-Boksu wyniosła 99,76 proc. - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Jeżeli musisz wykonać pomiary elektryczne Krakow zapraszam
do zapoznania się ofertą mojej firmy. Przeprowadzam od lat
pomiary elektryczne Kraków na potrzeby elektrowni oraz innych
organizacji oraz urzędów. Wszystkie przeprowadzone pomiary
elektryczne Kraków
są opisane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi
prowadzenia dokumentacji elektrycznej. Przy okazji pomiarów
przeprowadzane są również przeglądy elektryczne Kraków na terenie
Krakowa i okolic.