Stopniowe pogorszenie nastrojów na świecie


Dzisiejsze dane makroekonomiczne nie pomogły w powrocie pozytywnych nastrojów. Opublikowane rano saldo rachunku bieżącego Strefy Euro niespodziewanie okazało się być ujemne (wyniosło -1,3 mld EUR, podczas gdy oczekiwano 4,4 mld).

Na początku dzisiejszej sesji notowania złotego podlegają umocnieniu. Kurs EUR/PLN zszedł poniżej poziomu 4,1300. Po siedmiogroszowym spadku z wczorajszych szczytów, notowania tej pary walutowej podlegają konsolidacji. Prezydent USA Barack Obama oświadczył w niedzielę, że gospodarka światowa jest na drodze do uzdrowienia. Ostrzegł przy tym, że grożą jej dalsze kryzysy, o ile praktyki, które doprowadziły do niezrównoważonego wzrostu, nie zostaną zmienione. Algieria i Polska podpisały w niedzielę w Algierze porozumienie o współpracy w sektorze energetyki, w tym o sprzedaży gazu Polsce - podała algierska agencja APS, relacjonując dwudniową wizytę wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.Państwowa Inspekcja Pracy chce takich zmian w przepisach, by firmy nie mogły unikać m.in. płacenia za nadgodziny. Jak wynika z kontroli PIP, pracodawcy nierzetelnie prowadzą ewidencję czasu pracy. Ropa naftowa tanieje na rynkach paliw. Wśród inwestorów spada zaufanie i obawiają się oni o siłę ożywienia w globalnej gospodarce - podają maklerzy. PTI, spółka zależna Tella, podpisała list intencyjny ze spółką Maksimum w sprawie kupna zorganizowanej części przedsiębiorstwa umożliwiającej prowadzenie 42 punktów sprzedaży sprzętu i usług telekomunikacyjnych w sieci Plus GSM - podał Tell w komunikacie.

Związek Banków Polskich zapewnia, że 17 czerwca banki wdrożą nowe, chroniące inwestorów, regulacje związane z dyrektywą MiFID, ale ostrzega, że spowoduje to wydłużenie procedur. Banki będą musiały m.in. testować potrzeby klientów i ich możliwości finansowe.

Początek września zbliża się wielkimi krokami i coraz więcej osób zastanawia się nad tym, skąd wziąć pieniądze na sfinansowanie swoim dzieciom szkolnej wyprawki w niełatwych gospodarczo czasach. Sytuacja jest tym bardziej skomplikowana, że rok szkolny rozpoczyna się po sezonie wakacyjnym, czyli po okresie wysoko kosztowym dla dużej części naszego społeczeństwa. Ben Bernanke zostaje na drugą kadencję na stanowisku prezesa banku centralnego USA - ujawnił w poniedziałek anonimowy przedstawiciel administracji Baracka Obamy.

Francuski rząd nie podtrzymał w piątek z sugestii, że mógłby zwiększyć swoje udziały w Renault w ramach nieustającej walki z firmą wokół planów produkcyjnych – ale bronił swojego prawa jako udziałowca do interweniowania w strategię spółki. Ponad 620 wniosków o odszkodowania za hałas wynikający z sąsiedztwa lotniska Okęcie złożyli do władz portu mieszkańcy okolicznych terenów. - Szacowana kwota odszkodowań to ok. 90 mln zł - poinformował rzecznik lotniska Jakub Mielniczuk. Wskaźniki rentowności grupy Asseco Poland w I połowie 2009 r. kształtowały się na poziomie zbliżonym do analogicznego okresu poprzedniego roku, poinformował zarząd w komentarzu do wyników. Marża brutto na sprzedaży wzrosła dzięki większemu udziałowi usług własnych w przychodach.Mimo że od kilku dni sytuacja na giełdach jest dość zmienna, na razie posiadacze akcji nie mają powodów do większego niepokoju. MNI chce na koniec 2009 roku osiągnąć marżę EBITDA na poziomie 25-26 proc. Spółka cały czas prowadzi rozmowy z właścicielami Hyperiona mające doprowadzić do zwiększenia zaangażowania MNI w tę spółkę - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej Piotr Majchrzak, prezes MNI. Zdaniem organw podatkowych odliczenie 100% VAT od wydatkw zwizanych z uytkowaniem w firmie samochodw dotyczy tych pojazdw, w przypadku ktrych podatnik przeprowadzi dodatkowe badanie techniczne potwierdzone stosownym zawiadczeniem i posiada odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym. Jednak sdy administracyjne prezentuj inne stanowisko.

Próba porozumienia ws. regulacji funduszy spekulacyjnych


Ministrowie finansów krajów UE spróbują się we wtorek porozumieć ws. regulacji funduszy spekulacyjnych typu hedge funds i private equity, ale na przeszkodzie stoją zastrzeżenia Wielkiej Brytanii, która obawia się zbytniej ingerencji w działalność londyńskiego City.

Jeszcze w tym roku do wzięcia będzie 150 mln zł na e-biznes


Już pod koniec października osoby, które marzą o własnej firmie działającej w internecie, będą mogły ubiegać się o unijne dotacje na jej stworzenie. Jak dowiedziała się GP, do podziału będzie 150 mln zł.

Popracujemy do późnej starości


Resort pracy zamierza przygotować projekt ustawy przesuwającej wiek przechodzenia na emeryturę z 60 lat u kobiet i 65 lat u mężczyzn do co najmniej 67 roku życia dla obu płci podaje dzisiejszy dziennik Polska.

Nowy smartfon firmy Sprint Nextel


Nowy smartfon EVO firmy Sprint Nextel działa na nowej bezprzewodowej technologii nazwanej WiMax. To pierwsza sieć tak zwana 4G – czwartej generacji – zaprojektowana do szybszego ściągania filmów i wykorzystywania nowych serwisów z dużą ilością danych, takich jak przesyłanie strumieniowe HDV.

Rząd przedobrzył z pomocą dla bezrobotnych


Wpadka ustawodawcy - tak eksperci podatkowi komentują jeden z zapisów programu rządowej pomocy przy spłacie kredytu osobom, które straciły pracę wskutek kryzysu. Mówi on, że nawet jeśli za bezrobotnego kredyt mieszkaniowy będzie spłacało państwo, to on sam skorzysta z ulgi odsetkowej w PIT.

Recesja utrudnia organizacjom zbieranie funduszy


George Clooney cały dzień wydzwaniał, aby doprowadzić do produkcji maratonu telewizyjnego, w trakcie którego zebrano 66 mln dol. na rzecz ofiar trzęsienia ziemi na Haiti. Aktorka Alyssa Milano poprosiła gości swojego przyjęcia urodzinowego o darowizny zamiast prezentów; udało się w ten sposób zebrać 92 tys. dol. na rzecz nowojorskiej organizacji “charity:water”, która buduje studnie w krajach III świata. Prezes banku Morgan Stanley John Mack oraz dyrektorzy generalni Leslie Moonves z CBS i...

PZ Cormay szacuje przychody w 2009 roku na 35-40 mln zł


PZ Cormay szacuje, że przychody grupy w 2009 roku wyniosą między 35 a 40 mln zł - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki, Tomasz Tuora.

Gdańsk odpuszcza stoczni miliony


Władze miejskie Gdańska umorzyły tamtejszej stoczni 2,1 mln zł zaległego podatku od nieruchomości za okres od listopada 2003 roku do marca 2004 roku. Był to jeden z elementów planu restrukturyzacyjnego Stoczni Gdańsk, zaakceptowanego w lipcu przez Komisję Europejską.

Bunt gazet przeciw telewizji


Nowe przepisy jeszcze bardziej pogorszą sytuację prasy na rynku reklamowym - alarmują wydawcy komentując plany legalizacji kryptoreklamy w sieci, jaką forsuje resort kultury. Nowe przepisy wynikające z norm unijnych mają m. in. rozszerzyć czas bloków reklamowych w telewizji i bardziej liberalnie traktować tzw. product placement.

Debenhams notuje wzrost zysku


Zysk przed opodatkowaniem Debenhams zanotowany w roku obrachunkowym zakończonym 29 sierpnia wyniósł 125,2 mln funtów, co było spowodowane zwiększeniem udziału spółki na rynku.

Rynek finansowy chce nadzoru nad pośrednikami kredytowymi


Związek Banków Polskich i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych chcą uregulować rynek pośredników kredytowych. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaleca ostrożność. Zdaniem regulatora, zmiany mogłyby zwiększyć bezrobocie w branży finansowej.

Z Ameryki wreszcie wieje wiatr optymizmu!


Obroty na rynku nieruchomości w USA były we wrześniu większe - oznacza to powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego. Takie jest na razie zdanie pytanych o zdanie 53 ekonomistów. W tym tygodniu szukać będziemy potwierdzenia tej tendencji w oficjalnych wynikach i tzw. Beżowej Księdze Fed.

Nastroje i sprzedaż istotne dla złotego


Czwartkowy poranek przynosi niewielki wzrost notowań USD/PLN i EUR/PLN. O godzinie 9:23 kursy tych par kształtowały się odpowiednio na poziomie 3,3080 zł i 4,0710 zł, rosnąc po 0,9 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia.

W Portugalii silne zwyżki na giełdzie; mocno zyskują banki


W Portugalii w poniedziałek na giełdzie najsilniejsze wzrosty od X 2008 r. Benchmarkowy indeks giełdowy PSI-20 wzrósł o 9,3 proc. do 7.242,22 pkt - podają maklerzy.

Złoty będzie się wahał wokół 4,0 za euro


W piątek złoty może się umocnić do poziomu 4,0 za euro - twierdzą analitycy. Krajowa waluta będzie w piątek pod wpływem informacji ze strefy euro i USA. W przypadku mocnego złotego rynek obligacji będzie oczekiwał dalszych spadków rentowności.

KNF zatwierdziła prospekt emisyjny TU Europa


Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny TU Europa - poinformowała Komisja w piątkowym komunikacie.

USA: Demokraci nadal za kontrowersyjnym funduszem ratunkowym


Kwestia funduszu ratunkowego w wys. 50 mld USD dla zagrożonych spółek finansowych, który pochodziłby ze świadczeń dużych firm tego sektora, jest nadal w programie debaty Senatu USA nad reformą bankowości - oświadczył demokratyczny senator Christopher Dodd.

Grecja dostanie pieniądze


Ateny w środę otrzymają pierwszą transzę pomocy od Unii Europejskiej - taką informację, podaną przez ministerstwo finansów Grecji, potwierdziła Bruksela. Według anonimowego źródła agencji Bloomberga, Ateny otrzymają 14,5 miliarda euro z obiecanych krajowi 110 miliardów.

Merkel: oszczędności nie są przeszkodą dla wzrostu


Niemiecka polityka oszczędności budżetowych nie jest przeszkodą dla wzrostu gospodarczego - powiedziała w czwartek kanclerz Niemiec Angela Merkel w rozmowie z telewizją ARD.

Coca-Cola Enterprises shares drop as sales fall


Coca-Cola Enterprises Inc posted lower-than-expected quarterly sales, citing lingering economic weakness and tough competition, and said revenue in North America should essentially be flat this year, sending its shares down more than 3 percent on Wednesday.

Jeżeli musisz wykonać pomiary elektryczne Krakow zapraszam
do zapoznania się ofertą mojej firmy. Przeprowadzam od lat
pomiary elektryczne Kraków na potrzeby elektrowni oraz innych
organizacji oraz urzędów. Wszystkie przeprowadzone pomiary
elektryczne Kraków
są opisane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi
prowadzenia dokumentacji elektrycznej. Przy okazji pomiarów
przeprowadzane są również przeglądy elektryczne Kraków na terenie
Krakowa i okolic.