Na jesieni bezrobocie wzrośnie


Wraz z końcem robót sezonowych, we wrześniu, październiku, bezrobocie będzie rosło - powiedziała Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej.

China Development Bank, potężny, państwowy chiński bank, podał w czwartek, że przeanalizuje strategiczny sojusz z Barclays Plc, w tym kwestię pakietu akcji w brytyjskiej instytucji. Dyskretna współpraca trwa od dwóch lat. "Puls Biznesu" pisze, że Polska stała się jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na świecie. Gazeta podaje, że nasz kraj przesunął się z 22 na 6 miejsce w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej. Dziś przypada Dzień Wolności Podatkowej. Symbolicznie właśnie 23 czerwca przestajemy pracować na państwo, a zaczynamy - na siebie.BRE Bank planuje emisję akcji z prawem poboru, z której chce pozyskać 2 mld zł. Bank w strategii założył ponad 10-proc. średnioroczny wzrost przychodów w latach 2010-2012 - poinformował BRE w komunikacie. Proponowanym dniem prawa poboru akcji nowej emisji BRE Banku jest 18 maja 2010 r. - poinformował bank w projektach uchwał na WZA. Złoty pozostaje mocny w czwartek od rana i, mimo słabszych globalnych nastrojów, na takich poziomach powinien przebywać cały dzień. Szczególnie, jeśli duża ilość danych publikowanych w czasie dzisiejszej sesji okaże się - zgodnie z oczekiwaniami rynku - pozytywna. Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej podjął decyzję o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej Techmeksu - poinformowała PAP Anna Pawlus z sekretariatu Sądu Rejonowego w Belsku Białej.

BNP Paribas nie jest zainteresowany wystawionym na sprzedaż pakietem akcji BZ WBK, należącym do AIB - poinformował w czwartek prezes BNP Paribas Baudouin Prot przy okazji prezentacji przez BNP wyników kwartalnych. B

W III kw. spółka zależna Compu - Safe Computing nabyła 80 proc. w kapitale zakładowym firmy Safe Technologies. Sam Comp w październiku stał się właścicielem 51 proc. udziałów w spółce Cryptotech - poinformował Comp w raporcie kwartalnym. Jeszcze pod koniec minionego tygodnia mogło wydawać się, iż spadające ceny greckiego długu pogrążą notowania wspólnej waluty. Kraje strefy euro wybrały jednak bardzo odpowiedni moment na "interwencję", bo tak należy potraktować przedstawienie szczegółów uzgodnionego już wcześniej pakietu właśnie teraz.

Guru giełd Marc Faber uważa, że nie później niż za rok bańka nieruchomościowa na rynku chińskim spowoduje najpierw spowolnienie a potem krach tamtejszej gospodarki. Nie będzie już tak dużych obniżek cen i wyprzedaży jak w ub. roku, zapowiada "Gazeta Wyborcza". Sklepy, spodziewając się kiepskiej koniunktury, zamówiły na ten rok mało towaru. Asseco South Eastern Europe, która przygotowuje się obecnie do debiutu na GPW, spodziewa się, że do końca 2009 r. zrealizuje co najmniej dwie akwizycje w Europie Południowo-Wschodniej. Obecny backlog spółki stwarza możliwość wypracowania dobrych wyników w 2009 r. - poinformował PAP prezes Asseco SEE Piotr Jeleński.PKP SA od 1 marca wymówiły Przewozom Regionalnym umowę na dzierżawę kas biletowych, ale dla pasażerów nic się nie zmieni, będą mogli kupić bilet jak do tej pory - powiedział rzecznik samorządowej spółki Piotr Olszewski. W ciekawym stylu zakończył się poprzedni tydzień na rynku eurodolara. Ostatnie dwie sesje lutego to niespodziewany rajd byków na tygodniowe maksima. Przełamanie linii trendu spadkowego dodatkowo zdynamizowało ruch w kierunku północnym. Dane z USA ponownie nie zachwyciły, a mimo to na Wall Street panowały względnie dobre nastroje. Generalnie dobrej sesji na Wall Street nie towarzyszył już jednak (tak jak wcześniej) wzrost wartości euro, ze względu na spekulacje odnośnie kłopotów hiszpańskiego rządu. Dziś znów dane z USA i Wielkiej Brytanii.

Korekta sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej


Trzeba powstrzymać Jarosława Kaczyńskiego i PiS, bo Polska jest zbyt poważnym krajem - powiedział Bronisław Komorowski podczas debaty na UW.

Ograniczenia krótkiej sprzedaży źle się kojarzą


Trwająca od kilku tygodni korekta na rynku akcji ma męczący przebieg. Po pierwszej fali spadkowej inwestorzy na globalnych parkietach nie potrafią się zdecydować na jednoznaczny kierunek notowań, co skutkuje w bardzo szarpanym charakterze handlu i częstych lukach na otwarciu sesji. Na warszawskim parkiecie WIG20 porusza się wewnątrz przedziału 2300-2500 punktów i wszystkie ruchy w tej strefie z ostatnich dni można oceniać neutralnie.

Nieurodzaj warzyw


W tym roku warzywa są drogie i nie ma nadziei na to, by staniały. Przyczyną są powodzie i sprzyjające rozwojowi chorób roślin warunki pogodowe.

Ustalono cenę emisyjną akcji PGE


Cena emisyjna akcji Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) została ustalona na 23 zł dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Inwestorom indywidualnym spółka zaoferuje 38 927 025 akcji, czyli 15 proc. Obecnie stopę redukcji w tej transzy szacuje się na 96,5 proc. - podała spółka w komunikacie.

Kredyt w euro będzie tańszy od kredytu z dopłatą?


Z rosnącym prawdopodobieństwem spadku kursu euro rośnie atrakcyjność kredytów w tej walucie. Przy istotnym umocnieniu się złotego kredyt w europejskiej walucie może być o 41 tys. zł tańszy od programu "Rodzina na swoim". Jeśli jednak optymistyczne prognozy dotyczące kursów się nie sprawdzą, to sytuacja może być dokładnie odwrotna.

Żywność szybko drożeje, u nas - po świętach


W ciągu roku niemal o 70 proc. zdrożał na świecie cukier, a ok. dwóch trzecich kakao. Od dwóch miesięcy gwałtownie drożeją produkty mleczarskie. Np. chude mleko w proszku jest niemal 50 proc. droższe niż przed rokiem - informuje "Rzeczpospolita".

Dom Development wprowadza do sprzedaży 202 mieszkania na Białołęce


Dom Development wprowadza do sprzedaży liczący 202 mieszkania IV etap Miasteczka Regaty na warszawskiej Białołęce. Mieszkania mają zostać oddane do użytku w lipcu 2011 roku. Wartość inwestycji to 56 mln zł - podała spółka w komunikacie.

WIG20 wzrósł o 1,09 proc. i wyniósł 2378,43 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji we wtorek wzrósł o 1,09 proc. i wyniósł 2378,43 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 175 spółek, 126 spadł, 47 nie zmienił się. Akcjami 7 spółek nie handlowano.

Fundacje inwestują coraz więcej


W rozmowie z "Parkietem" wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Tomasz Perkowski, odpowiedzialny m.in. za inwestycje kapitałowe, ujawnił, iż w różne instrumenty finansowe fundacja ma obecnie zainwestowane ponad 360 mln zł. Z tego za około 60 mln zł kupiła na własny rachunek obligacje skarbowe.

W USA spadek kontraktów na indeksy, umocnił się dolar


Spadają kontrakty na amerykańskie indeksy. Umocnił się za to dolar po komentarzach szefa Fed Bena S.Bernanke - podają maklerzy.

Wypowiedzi kierowały rynkiem


Wczorajsze popołudnie przyniosło spore zamieszanie na głównej parze walutowej. Najpierw komentarz Trichet'a wywołał mocno podwyższone wahania kursu, który początkowo dotarł do poziomu 1,48, a następnie spadł w okolice 1,4720 by ponownie wzrosnąć, tym razem ponad 1,48.

Eksperci: prywatyzacja stoczni - spóźniona, inwestor - niesprawdzony


Zawirowania wokół sprzedaży stoczni to zdaniem ekspertów dowód na to, że ich prywatyzacja jest spóźniona, a urzędnicy nie sprawdzili wypłacalności katarskiego inwestora. Uważają, że trzeba dążyć do porozumienia z katarską agencją inwestycyjną, ale jednocześnie szukać innych potencjalnych nabywców stoczni w Gdyni i Szczecinie.

EUR/USD wraca na stary szlak


Dużym zaskoczeniem zamknęła się środowa sesja na rynku walutowym. Eurodolar po silnej zwyżce obserwowanej na początku tygodnia, zanurkował gwałtownym tempem na poziom wsparcia 1,3535. Wygląda na to, że inwestorzy uznali, iż ostatnia przecena EUR względem USD na fali obaw związanych z problemami Grecji była zbyt silna. Ponadto cześć uczestników rynku najprawdopodobniej zdecydowała się na sprzedaż przecenionego euro.

Insider trading - z czym tak naprawdę walczymy?


W ostatnich tygodniach przez Wall Street przetoczyły się sprawy związane z insider tradingiem , czyli obrotem akcjami w wykonaniu osób, które wiedzą więcej niż pozostali inwestorzy. Zarzutami objętych zostało już kilkadziesiąt osób, z czego część przyznała się do winy i współpracuje z prokuraturą. Najgłośniejsza jest sprawa Raja Rajaratnama - pochodzącego ze Sri Lanki miliardera kierującego funduszem hedgingowym Galleon.

Informacja o wsparciu dla Grecji pomogła europejskim rynkom


W trakcie dzisiejszych porannych notowań ceny akcji w Europie rosły dzięki informacji o wsparciu Grecji przez rządy krajów europejskich. Indeks akcji spółek europejskich FTSEurofirst 300 zyskiwał rano 0,2 proc.

UOKiK sprawdzi, czy PKP Cargo równo traktuje swoich kontrahentów


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy kolejowy przewoźnik PKP Cargo wykonał w terminie decyzję urzędu, nakazującą równe traktowanie partnerów handlowych - poinformowała w czwartek rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch.

Ponad 20 niebezpiecznych produktów na liście UOKiK


Deskorolka, na której można połamać nogi, grożąca poparzeniem zapalniczka, meblościanka, której drzwi mogą zranić - takie m.in. produkty wpisał w tym roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do rejestru produktów niebezpiecznych.

Kurs EUR/PLN poniżej wsparcia 4,1800


Wczoraj po południu złoty umocnił się - w notowaniach EUR/PLN doszło do przebicia istotnego wsparcia na poziomie 4,1800. Aprecjacji podlegały również waluty naszych sąsiadów z regionu - forinta węgierskiego i czeskiej korony.

Związkowcy z Fiat Auto Poland chcą spotkania z prezesem koncernu Fiat


Związkowcy z firmy Fiat Auto Poland są zaniepokojeni zapowiedziami przeniesienia produkcji nowego modelu fiata Panda z tyskich zakładów koncernu do Włoch. Przedstawiciele 6 z 7 działających w tyskich zakładach związków zawodowych domagają się spotkania w tej sprawie z prezesem koncernu Fiat Sergio Marchione - poinformował w komunikacie przewodniczący WZZ "Sierpień 80" Franciszek Gierot.

Rolnicza agencja może się nie zatankować


To może być dla firm paliwowych niezła gratka. W połowie maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła przetarg na dostawy paliw. Niestety, nikt nie spełnia wymogów przetargowych - zauważa "Puls Biznesu".

Jeżeli musisz wykonać pomiary elektryczne Krakow zapraszam
do zapoznania się ofertą mojej firmy. Przeprowadzam od lat
pomiary elektryczne Kraków na potrzeby elektrowni oraz innych
organizacji oraz urzędów. Wszystkie przeprowadzone pomiary
elektryczne Kraków
są opisane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi
prowadzenia dokumentacji elektrycznej. Przy okazji pomiarów
przeprowadzane są również przeglądy elektryczne Kraków na terenie
Krakowa i okolic.