Czy sąd skazał Rumunię na bankructwo?


Pomoc MFW i Unii Europejskiej dla Rumunii zagrożona. Sąd Konstytucyjny w Bukareszcie uznał, że niektóre elementy programu oszczędności, który jest warunkiem, by Rumunia dostała tę pomoc, są niezgodne z ustawą zasadniczą.

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec stycznia wzrosło o 21 mld 195,7 mln zł, czyli o 3,4 proc. i wyniosło 652 mld 912,7 mln zł - podało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Zadłużenie krajowe wyniosło 472 mld 260,5 mln zł, czyli wzrosło o 9 mld 316,3 mln zł (2,0 proc.) wobec grudnia. Zadłużenie zagraniczne natomiast w styczniu wyniosło 180 mld 652,2 mln zł, czyli wzrosło o 11 mld 879,3 mln zł (7,0 proc.) wobec grudnia. Grupa Mercor zakłada, że tegoroczne przychody spółki będą na poziomie z roku 2009. Spółka będzie się koncentrować na poprawie rentowności - podał Mercor w komunikacie prasowym. Mimo dobrych danych makro ze Strefy Euro oraz pozytywnych nastrojów na parkietach giełdowych na świecie, główna para walutowa pozostaje pod kontrolą sprzedających wspólną walutę.Złoża rud metali, zalegające na polskiej działce na dnie Pacyfiku, mają obecnie wartość ok. 40 mld dolarów. Ich wydobycie jest jednak nieopłacalne - poinformował wiceminister środowiska Henryk Jacek Jezierski. Złoty osłabił się nieznacznie w środę rano w stosunku do wtorkowego zamknięcia. Zdaniem analityków dane GUS dotyczące lipcowej dynamiki produkcji przemysłowej nie będą miały wpływu na notowania polskiej waluty, której kurs pozostaje w przedziale 4,15-4,20 za euro. Organizowany przez resort finansów przetarg odkupu bonów skarbowych może przełożyć się na wzrost zainteresowania inwestorów obligacjami o krótszym terminie zapadalności. - Ludzie z Gazpromu okłamali Władimira Putina. To jest świństwo, które ktoś zrobił swojemu premierowi - tak Aleksander Gudzowaty, prezes Bartimpexu w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes komentuje słowa premiera Rosji Władimira Putina o tym, że jego spółka mogła zostać pośrednikiem w handlu gazem między Polską a Rosją wskutek korupcji. Również polscy komentatorzy, którzy znają treść polsko-rosyjskiej umowy uważają, że sprawa jest "czysta".

W rządzonej przez Hamas Strefie Gazy spalono ponad milion pigułek przeciwbólowego środka tramadol. Wielu mieszkańców Gazy stosuje ten syntetyczny lek opioidowy dla poprawy nastroju i relaksacji.

Zysk netto grupy Banku Pekao SA w czwartym kwartale 2009 roku spadł do 611,8 mln zł z 719,3 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się nieznacznie lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 600 mln zł. Niewiele nowego o kondycji naszego rynku akcji dowiadujemy się w początkowej fazie czwartkowych notowań. Ciekawych sygnałów nie przyniosła też wczorajsza sesja.

Węgierski forint osłabił się w czwartek przed południem najmocniej od 3 tygodni wobec euro. To reakcja na spadki indeksów na giełdach w Azji i Europie - podają dealerzy. Katowicki Holding Węglowy (KHW) wznowił zawieszone przed rokiem przygotowania do debiutu giełdowego. Prezes spółki Stanisław Gajos ocenia, że byłby on możliwy najwcześniej w drugim kwartale 2011 roku. Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie charakteryzowała się umiarkowaną dynamiką zmian. Przy niewielkich obrotach wskaźnik blue chipów spadł zaledwie 0,16proc. Większa presja podaży pojawiła się w grupie średnich i małych spółek.Dziś rynkami nic nie było w stanie ruszyć. Ani dane o gospodarce Eurolandu, która nieznacznie wzrosła, ani stojąca w miejscu sprzedaż detaliczna, ani Europejski Bank Centralny, ani nawet mniejsza niż się spodziewano liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. Naczelny dyrektor wykonawczy (CEO) General Motors Frederick "Fritz" Henderson odchodzi ze stanowiska - poinformowano we wtorek w siedzibie tego największego amerykańskiego koncernu samochodowego w Detroit. Niemcy złamały unijne prawo, ograniczając jedynie do własnych firm możliwość zawierania umów z polskimi przedsiębiorstwami na wykonywanie prac na swoim terytorium - taki wyrok wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Eksperci: prywatyzacja stoczni - spóźniona, inwestor - niesprawdzony


Zawirowania wokół sprzedaży stoczni to zdaniem ekspertów dowód na to, że ich prywatyzacja jest spóźniona, a urzędnicy nie sprawdzili wypłacalności katarskiego inwestora. Uważają, że trzeba dążyć do porozumienia z katarską agencją inwestycyjną, ale jednocześnie szukać innych potencjalnych nabywców stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej testem dla Obamy


Coraz większa katastrofa ekologiczna w Zatoce Meksykańskiej może przerodzić się w kryzys zaufania do prezydenta Baracka Obamy, który w piątek starał się uprzedzać wydarzenia i ogłosił, że “system zawiódł i to zawiódł na całej linii”. Stwierdził również, że rząd federalny jest za to wydarzenie współodpowiedzialny.

Niezmienne polskie stopy


Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych - poinformował Narodowy Bank Polski. Główna stopa procentowa pozostała więc na poziomie 3,5 procent. Decyzja RPP była zgodna z przewidywaniami rynków.

Citigroup obniżył cenę docelową PBG do 195 zł


Analitycy Citigroup obniżyli cenę docelową dla PBG do 195 zł, z 203,3 zł.

Ipsos: nastroje konsumentów w styczniu polepszyły się


Nastroje konsumentów w styczniu poprawiły się. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów wzrósł o 4,5 pkt do 89,4 pkt. - poinformował we wtorek Ipsos. Z badania wynika, że 42 proc. respondentów spodziewa się wzrostu bezrobocia.

Polska wśród tygrysów


Polska przeskoczyła z 22. na 6. miejsce w globalnym rankingu atrakcyjności inwestycyjnej. To nagroda za odporność na kryzys - pisze "Puls Biznesu".

Unia ma zastrzeżenia wobec umowy z Rosją


Dziennik "Polska" pisze, że długoterminowy kontrakt z Gazpromem, który do 2037 roku uzależni Polskę od dostaw gazu z Rosji, znalazł się na celowniku Komisji Europejskiej. Wątpliwości Brukseli budzą szczególnie zapisy oddające Rosjanom wyłączność na tranzyt gazu przez Polskę.

Orłowski: Plan konsolidacji jest odważny politycznie


Przedstawiony w piątek przez premiera Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011 jest odważny politycznie - uważa główny doradca ekonomiczny w PricewaterhouseCoopers prof. Witold Orłowski.

Comarch ma umowę z JetBlue Airways Corporation o wartości ok. 15,3 mln zł netto


Spółka informatyczna Comarch Inc oraz spółka zależna Comarch podpisały umowę z amerykańską linią lotniczą JetBlue Airways Corporation na dostawę oprogramowania i zapewnienie usług hostingu, poinformowała spółka w czwartek. Wartość kontraktu wynosi ok. 5,2 mln USD netto (ok. 15,3 mln zł netto).

Przy szczytach


Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a strumień gotówki został skierowany na akcje największych spółek. WIG-20 zyskał ponad 3%, ale wzrosty na mWIG40 i sWIG80 nie przekroczyły 1%. Nie zmienia to faktu, iż wymowa sesji jest pozytywna i główne indeksy WIG i WIG-20 podejmą dziś trud ataku na sierpniowe szczyty.

Rosyjskie uderzenie w Polskę


Jest za późno, by Niemcy wycofały się z udziału w budowie Gazociągu Północnego, ale powinny rozproszyć wątpliwości innych państw UE, popierając projekt Nabucco - pisze we wtorek w dzienniku "Wall Street Journal" zastępca dyrektora Euroazjatyckiego Centrum Energetycznego w Radzie Atlantyckiej Alexandros Petersen w artykule zatytułowanym "Rurociąg Ribbentrop-Mołotow".

Korekcyjny "ząbek"


Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a ponad 1 proc. zyskały mWIG40 i sWIG80. Generalnie inwestorzy próbowali wyhamować tendencję, która rozwinęła się na rynku na przełomie poprzedniego weekendu, ale jak się patrzy na wykresy to wczorajsze wzrosty w świetle spadku nie wyglądają zbyt obiecująco. Bardziej, optycznie wyglądają one na typowe korekcyjne "ząbki" i ze sporym prawdopodobieństwem należy założyć, iż ruch spadkowy zostanie pogłębiony na kolejnych sesjach.

Lepszy wynik grupy TVN


Grupa TVN miała w II kwartale 2009 roku 149 mln zł zysku netto, przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, w porównaniu z 207,6 mln zł zysku netto rok wcześniej.

Gino Rossi prognozuje mieć zyski


Producent i dystrubutor obuwia, firma Gino Rossi, prognozuje, że na koniec 2009 roku jego skonsolidowana strata netto sięgnie 23,9 mln zł z powodu odpisów aktualizujących. W latach 2010-2012 spółka ma już mieć zysk netto - poinformował Gino Rossi w komunikacie.

Ropa naftowa poniżej 80 USD za baryłkę


Ropa naftowa na rynku paliw w USA wyceniana jest poniżej 80 USD za baryłkę. Analitycy nie wykluczają spadku jej notowań do 60 USD za baryłkę - podają maklerzy.

Mostostal Warszawa miał 43,73 mln zł zysku netto w IV kw. 2009 r., wzrost o 283,1% r/r


Spółka Mostostal Warszawa miała 43,73 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2009 roku wobec 11,41 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Ostatni spadek produkcji za nami


Ministerstwo Gospodarki szacuje, że produkcja przemysłowa w październiku spadła o 1 proc. rok do roku, zaś w listopadzie i grudniu dynamiki roczne będą już dodatnie - poinformowała PAP Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz w resorcie gospodarki.

Ostrzeżeń ciąg dalszy


Brak kontynuacji wzrostów na dwóch pierwszych sesjach bieżącego tygodnia można było traktować jako naturalny odpoczynek po wzbiciu się indeksu WIG20 na nowe maksimum. Niestety wczorajsza sesja przyniosła spadek indeksu połączony z wyprzedażą złotówki, co powinniśmy interpretować jako wstępne ostrzeżenie przed możliwym przejęciem inicjatywy przez podaż.

Deutsche Bank podwyższył cenę docelową dla Amrestu


Deutsche Bank podwyższył cenę docelową dla Amrestu do 70 zł z 64 zł.

Mocny cios w przedświąteczny handel


Początek sezonu wzmożonych zakupów przed świętami Bożego Narodzenia, który rozpoczął się tradycyjnie po Dniu Dziękczynienia (26 bm.), może dawać wielkim sieciom handlowym powody do niepokoju. Wbrew wcześniejszym oznakom mogącym zapowiadać zbliżające się pewne ożywienie, sprzedaż detaliczna wzrosła w piątek - według opublikowanych w sobotę danych - jedynie o 0,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jeżeli musisz wykonać pomiary elektryczne Krakow zapraszam
do zapoznania się ofertą mojej firmy. Przeprowadzam od lat
pomiary elektryczne Kraków na potrzeby elektrowni oraz innych
organizacji oraz urzędów. Wszystkie przeprowadzone pomiary
elektryczne Kraków
są opisane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi
prowadzenia dokumentacji elektrycznej. Przy okazji pomiarów
przeprowadzane są również przeglądy elektryczne Kraków na terenie
Krakowa i okolic.