Posłowie chcą, by KNF objęła nadzór nad agencjami ratingowymi


Agencje ratingowe mają podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego - przewiduje przyjęta w czwartek przez sejmową komisję finansów poprawka do projektu zmian w ustawach regulujących rynek finansowy. Wątpliwości co do jej konstytucyjności ma sejmowe biuro legislacyjne.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w listopadzie 2009 roku w stosunku do ostatniego październikowego pomiaru o 4,1 pkt i wyniósł 27,4 pkt - poinformował we wtorek Związek Banków Polskich oraz Pentor. Polska w przyszłej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 ma szanse na podobnej wysokości wsparcie z budżetu UE, jeśli sytuacja w krajach, obecnie nękanych kryzysem finansowym, unormuje się - poinformował PAP Janusz Lewandowski komisarz europejski ds. budżetu. Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrośnie w 2010 r. o 1,5 proc., a w 2011 o 1,4 proc. - oceniają czołowe niemieckie instytuty w opublikowanej w czwartek półrocznej prognozie.Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,20 proc. i wyniósł 9.808,99 pkt. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wesprze Petrolinvest w poszukiwaniach ropy i gazu w Kazachstanie. W zamian uzyska m.in. specjalne warunki przy wykupie udziałów w spółkach wydobywczych Petrolinvestu - zakłada umowa między spółkami, o podpisaniu której poinformował w środę Petrolinvest. Wczorajsza sesja zakończyła wzrostem indeksów, ale skala ruchu była znacznie ograniczona.

Kolejna próba wyłudzenia poufnych danych od klientów Banku Zachodniego WBK. Od wczoraj w sieci rozsyłane są fałszywe e-maile od osób podszywających się pod pracowników banku. Jednak według biura prasowego BZ WBK, klienci są już odporni na takie zagrywki.

Pralka automatyczna i telefon komórkowy to najbardziej rozpowszechnione dobra w polskich domach - wynika z sondażu CBOS badającego poziom życia Polaków. Najrzadziej respondenci deklarują posiadanie zmywarki oraz działki rekreacyjnej. Przechodzimy na obciążenie psychiczne - przekonuje prof. dr n. med. Danuta Koradecka, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Centralnego Instytutu Badawczego, w rozmowie z Bartoszem Reszczykiem.

Polish Energy Partners prognozuje, że w 2010 roku jego zysk netto wyniesie 56 mln zł, czyli będzie o 27 proc. wyższy od zysku planowanego na 2009 rok - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Środowe dane GUS dotyczące wzrostu bezrobocia w lutym to efekt m.in. ostrej zimy w tym roku, miała ona również niekorzystny wpływ na wyniki sprzedaży detalicznej - uważa główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka. Złoty rozpoczął dzisiejszą sesję od lekkiego umocnienia względem głównych walut. Notowania EUR/PLN zniżkowały dziś do poziomu 4,0700, a kurs USD/PLN zszedł w okolice 2,9650. Na rynku sentyment nieco poprawił się po tym, jak pojawiły się pogłoski o możliwym konkretnym planie pomocy dla Grecji. Jak widać inwestorzy pozostają do tego stopnia wrażliwi na tym punkcie, że reagują optymizmem już na samą perspektywę ewentualnego planu wsparcia.Przywódcy Europy spieszą na pomoc pogrążonej w długach Grecji, aby uniknąć zarażenia greckim syndromem innych krajów strefy euro - pisze w czwartek francuska prasa. Podkreśla, że to Niemcy są głównym inicjatorem tej akcji ratunkowej. Pod względem zarobków Warszawa wciąż wybija się zdecydowanie ponad resztę dużych miast Polski. Według raportu portalu wynagrodzenia.pl w stolicy płace są o 44 proc. wyższe niż w Krakowie i aż o 86 proc. przekraczają zarobki mieszkańców Lublina. Najlepiej opłacani są przy tym specjaliści od telekomunikacji i technologii informatycznych (IT). Najwyżej 50 zł zapłacą kolekcjonerzy za 20-złotowe banknoty z wizerunkiem Fryderyka Chopina. Od rana trwa już aukcja internetowa, która zakończy się w piątek. Lepiej nie zwlekać, bo chętnych nie brakuje, a na licytację wystawiono zaledwie 100 tys. sztuk banknotów ze 120 tys. wyemitowanych.

Dvorkovich: Russia unlikely to borrow from World Bank this yr


The World Bank will this year launch projects in Russia worth $1 billion, but is unlikely to lend money to the government directly, Kremlin's top economic aide Arkady Dvorkovich said on Tuesday. Russia plans to borrow up to $17.8 billion abroad this year to help plug a deficit left by its first recession in a decade.

Zuchwały napad na bank


W Paryżu doszło do zuchwałego napadu na bank. Złodzieje podkopali się pod oddział Credit Lyonnais w pobliżu gmachu opery.

Banki ciągną w dół europejskie giełdy


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły w okolicach poziomu poprzedniego zamknięcia. Indeks Dow Jones spadł o 0,1%, z kolei S&P 500 oraz technologiczny Nasdaq wzrosły o odpowiednio: 0,11% oraz 0,27%.

Polska na 6. miejscu w Unii


Produkcja samochodów osobowych w Unii Europejskiej spadła w zeszłym roku o 13 proc., ciężarowych zaś o 64 proc. w porównaniu z 2008 r., osiągając najniższy poziom od czternastu lat - wynika z danych europejskiej federacji producentów samochodów ACEA.

Recesja dobiegła końca


Po czterech kwartałach spadków, japoński Produkt Krajowy Brutto zwiększył się w II kwartale bieżącego roku o 0,9 proc. w stosunku do I kwartału. Druga największa gospodarka świata wyszła tym samym z najdłuższej od II wojny światowej recesji - powiadomił w poniedziałek rząd w Tokio.

Chiny przewidują 8-procentowy wzrost


Wzrost gospodarczy Chin w tym roku wyniesie ok. 8 proc. - według oświadczenia, które wygłosi w piątek premier Wen Jiabao - poinformowały chińskie oficjalne media.

Wciąż brak rozstrzygnięcia na światowych giełdach


Czwartkową sesję giełdową na Wall Street charakteryzowała bardzo duża zmienność, a zwyżki głównych indeksów na zamknięciu były niewielkie. Dow Jones zakończył dzień z zyskiem na poziomie 0,69 proc., S&P 500 wzrósł o 0,85 proc. przekraczając 1000 pkt, a technologiczny NASDAQ zyskał 0,82 proc. Indeksy przełamały 4-dniową serię spadków, w wyniku których pojawili się inwestorzy chętni na zakup przecenionych akcji.

Resort skarbu chce sprzedać udziały spółki Unimor Radiocom


Resort skarbu chce sprzedać na aukcji należące do niego udziały spółki Unimor Radiocom w Gdańsku, producenta sprzętu radiokomunikacyjnego dla potrzeb lotnictwa - poinformowało ministerstwo skarbu. Licytację zaplanowano na 21 maja.

Dane z USA będą kluczowe


Na przestrzeni kilku ostatnich sesji ważną rolę na wykresie WIG-u 20 odgrywała zapora cenowa Fibonacciego: 2351 - 2356 pkt. Jak wiadomo wtorkowe zanegowanie symetrycznej formacji ABCD, której projekcje koncentrowały się w rejonie: 2303 - 2308 pkt, wyzwoliło silny impuls popytowy.

Stoczniowcy żądają odpraw


Zaledwie 440 stoczniowców znalazło pracę po zamknięciu stoczni Gdynia. Dziś ostatni raz odbierają odszkodowania. Stawiają nowe warunki. Chcą w sumie 90 milionów złotych na odprawy za utratę pracy. Za pośrednictwem rządu chcą starać się o pieniądze unijne z funduszy na przystosowanie do globalizacji.

Orlen zaczyna wielką wyprzedaż


Sprzedaż Anwilu wystartowała. Na początku 2010 r. rozpoczną się poszukiwania chętnych na firmę Orlen KolTrans - wynika z informacji "Parkietu".

W '10 liczba placówek franczyzowych wzrośnie do 37 tys.


W 2010 roku liczba placówek franczyzowych może wzrosnąć do 37 tys. z 32,2 tys. w 2009 roku, a liczba sieci franczyzowych do 640 z 565 - wynika z raportu firmy doradczej PROFIT system.

Lotnisko Kraków-Balice: 3 proc. wzrost liczby pasażerów


3 proc. wzrost liczby obsłużonych pasażerów odnotował w pierwszym miesiącu tego roku w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice (MPL).

Notowania klimatu biznesowego w VII '09 rekordowo niskie


Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu utrzymał poziom notowania rocznego z poprzedniego miesiąca na poziomie 35 pkt, stracił dwa punkty w notowaniu kwartalnym, do 32 pkt oraz siedem punktów w notowaniu półrocznym, malejąc z 39 do 32 pkt.

EFH Żurawie i Gastel razem


- EFH Żurawie Wieżowe i Gastel liczą, że w pierwszych dniach marca tego roku nastąpi rejestracja połączenia firm. Około połowy roku połączona spółka zamierza przeprowadzić emisję o wartości od 50 do 100 mln zł. Jej wielkość będzie uzależniona m.in. od możliwości akwizycyjnych. W 2012 roku firma ma generować ok. 200 mln zł przychodów.

Euro ponownie pod presją sprzedających


Euro w czwartek wyraźnie traci w relacji do dolara. O godzinie 10:26 trzeba było za nie zapłacić 1,3673 dolara wobec 1,3736 wczoraj pod koniec dnia. Cieniem na notowaniach kładą się informacje, że Grecja może na początku kwietnia poprosić Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) o pomoc, jeżeli do tego czasu nie uzyska ona konkretnego wsparcia ze strony państw Unii Europejskiej.

"Wielka pożyczka" na rozwój Francji


Nicolas Sarkozy chce nadać rozpędu francuskiej gospodarce. Ma to umożliwić tak zwana "Wielka pożyczka" o łącznej wartości 35 miliardów euro. Wbrew zapowiedziom, pieniądze te nie zostaną pożyczone od obywateli, ale od banków.

General Motors przełożył decyzję ws. Opla


Zarząd amerykańskiego koncernu samochodowego General Motors ponownie odłożył decyzję w sprawie wyboru nabywcy niemieckiej firmy Opel - poinformowała w piątek agencja dpa, powołując się na niemieckie koła rządowe.

Sesja pod znakiem niezdecydowania


Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a cała sesja upłynęła pod znakiem niezdecydowania. Ze słabszym otwarciem można się było liczyć, w związku z faktem, iż piątkowa szarża w końcówce sesji była trochę na wyrost, ale pewnym zaskoczeniem mógł być brak w wzrostu w drugiej części sesji.

Indeksy api zadyszk


Przed rozpoczcie czwartkowej sesji nowojorskiej zostay opublikowane fatalne dane o sprzeday detalicznej, ktra tpna m/m a o -1,8 proc., notujc najgorszy odczyt od 2009 roku.

Jeżeli musisz wykonać pomiary elektryczne Krakow zapraszam
do zapoznania się ofertą mojej firmy. Przeprowadzam od lat
pomiary elektryczne Kraków na potrzeby elektrowni oraz innych
organizacji oraz urzędów. Wszystkie przeprowadzone pomiary
elektryczne Kraków
są opisane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi
prowadzenia dokumentacji elektrycznej. Przy okazji pomiarów
przeprowadzane są również przeglądy elektryczne Kraków na terenie
Krakowa i okolic.