Złoty nadal traci na wartości


Złoty na fali złej sytuacji fiskalnej Grecji traci na wartości. Po wtorkowym przebiciu poziomu 4 zł za euro polska waluta spadła w środę rano do 4,0213 za euro.

Zdaniem ekonomistów, po gwałtownym umocnieniu złotego w ślad za danymi z USA, złoty przed końcem dnia porwóci do poziomu 4,10-4,11/EUR. Chiny przeżywają nawrót epidemii kiły, którą udało się opanować w latach 60. - piszą media internetowe, powołując się na dane przedstawione przez chińskiego urzędnika w wywiadzie dla Biuletynu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). PZU, lider rynku ubezpieczeniowego w Polsce, w przyszłym tygodniu może złożyć prospekt emisyjny w KNF. Tauron Polska Energia, druga co do wielkości firma w branży energetycznej, zrobi to najpewniej w połowie kwietnia. W sumie IPO ściągną z rynku ponad 10 mld zł.Polska waluta zaczęła odrabiać straty w środę. Zdaniem analityków powróciliśmy poniżej ważnych poziomów tj. 4,25 zł za euro i 2,87 zł za dolara co wiąże się z poprawą na rynkach światowych. Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak zapewnił w piątek, że Opel w Gliwicach ma wsparcie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Ponadto możliwa jest pomoc ze strony polskiego rządu w zakresie uzyskania dostępu do kredytu, poręczeń i gwarancji. Unijne prawo nie pozwala bowiem na bezpośrednie dotowanie firm. Mimo kryzysu nie boimy się, że imigranci odbiorą nam posady. Za otwarciem rynku pracy dla obcokrajowców jest aż 80 proc. badanych - wynika z sondażu "Rzeczpospolitej".

Polska od 2007 r. wydała 2 proc. unijnych środków na budowę lokalnych i regionalnych sieci szerokopasmowych - poinformowała prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska. UKE chce powołać organ doradczy, który pomoże przy realizacji tych inwestycji.

Unia Europejska pogania Grecję w jej wysiłkach na rzecz zmniejszenia największego deficytu budżetowego we wspólnocie. Podczas gdy premier George Papandreou przygotowuje się do spotkania z Angelą Merkel 5 marca, komisarz UE ds. polityki monetarnej Olli Rehn oznajmił, że Grecja musi “w najbliższych dniach” zaproponować nowe kroki, które uśmierzą obawy, iż obecne plany oszczędnościowe nie dadzą rezultatu. Piątkową sesję amerykańskie indeksy rozpoczęły na minusach i dopiero pod koniec notowań zdołały wzrosnąć ponad poziom poprzedniego zamknięcia. Ostatecznie indeks Dow Jones wzrósł o 0,38%, S&P 500 o 0,44%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,12%.

Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam powiedział w poniedziałek PAP, że jego spółka zamierza przeznaczyć 350 mln zł na budowę połączeń z systemami gazowymi Niemiec i Czech. Budowa interkonektora z Czechami już się rozpoczęła i potrwa prawdopodobnie do końca przyszłego roku. "Trybuna" powiadamia, że otrzymała list Ministerstwa Sportu i Turystyki, zawierający zaproszenie do złożenia oferty przetargowej "w postępowaniu zamówienia publicznego na publikację ogłoszeń w prasie ogólnopolskiej". Takiej optymistycznej prognozy po kryzysie finansowym nie było już dawno. Guru amerykańskich inwestorów, Henry Blodget twierdzi, że sytuacja wcale nie jest taka zła, jak się wszystkim dookoła wydaje. Według niego, USA może być już w trakcie rynku byka. A ten byk potrwa 18 lat, tak jak ten, rozpoczęty w 1983 roku, za czasów Ronalda Reagana.Za miesiąc na całym świecie na jedną godzinę zgasną światła w ramach ekologicznej akcji "Godzina dla Ziemi" ("Earth Hour 2010"). Ma to być symboliczny apel o przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Do przedsięwzięcia włącza się również Polska. Analitycy DI BRE, w komentarzu z 16 października, wyceniają akcję Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) po emisji w przedziale 22,4-27,1 zł. Zwracają jednak uwagę, że ich założenia co do cen energii są raczej konserwatywne. Grecja jest na dobrej drodze, by zredukować deficyt budżetowy o 4 proc. PKB w tym roku - ocenił we wtorek komisarz ds. finansowych Olli Rehn. Minister finansów Jacek Rostowski uznał, że wdrażanie reform zmniejsza ryzyko konieczności wsparcia finansowego Grecji.

Na GPW w środę dominowała podaż, WIG20 na minusie


Strona podażowa spychała w środę skutecznie indeks grupujący największe spółki warszawskiego parkietu i ostatecznie WIG20 zakończył sesję na minusie.

Następny przetarg obligacji 10-letnich najwcześniej za 2 miesiące - Marczak, MF


Resort finansów ocenia środowy przetarg obligacji 10-letnich za udany, następny planuje najwcześniej za dwa miesiące - poinformował PAP Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego MF.

Prezes giełdę swą widzi ogromną


- Rekordowa wartość oferty publicznej, prywatyzacja i utworzenie WIG30 - to według prezesa Giełdy Papierów Wartościowych największe wydarzenia nadchodzących miesięcy na warszawskim parkiecie. Jeśli w ciągu roku wszystkie by się zrealizowały, to GPW byłaby potężna jak nigdy.

Eurostar może wypłacić 11 mln euro odszkodowań


Przewoźnik Eurostar, obsługujący przejazdy kolejowe pod kanałem La Manche, poinformował, że przewiduje wypłatę ponad 11 milionów euro tytułem odszkodowań dla pasażerów, którzy ucierpieli wskutek awarii pod koniec ubiegłego roku.

W ciągu miesiąca decyzja ws. Lotosu


Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział w czwartek dziennikarzom, że w ciągu miesiąca resort wypracuje wariant sprzedaży 13 proc. akcji Lotosu. Chodzi o podjęcie decyzji przez MSP czy te walory trafią do inwestora finansowego, czy branżowego.

Transer OFE nie jest zagrożeniem


Zmiany w transferach do Otwartych Funduszy Emerytalnych nie będą miały złego wpływu na proces prywatyzacji - uważa minister finansów, Jacek Rostowski.

Wyniki BRE Banku neutralne dla rynku


Zdaniem analityków, wyniki BRE Banku były zgodne z oczekiwaniami i powinny być neutralnie odebrane przez rynek. Rożnica pojawiła się tylko w przypadku zysku netto, a to za sprawą wyższego podatku.

US delays decision on China yuan manipulation


The Obama administration on Saturday delayed a decision on whether to label China a currency manipulator in a move likely to further thaw relations between the two powers but anger many U.S. lawmakers.

DM PKO BP obniżył rekomendację dla Elektrotimu do "redukuj"


Analitycy DM PKO BP w raporcie z 19 października obniżyli rekomendację dla Elektrotimu do "redukuj" z "kupuj", wyznaczając dla akcji spółki cenę docelową na poziomie 12,50 zł.

Dolar zaczyna słabnąć na płytkim rynku


Rosną szanse na to, aby poziom 1,4217 wyznaczony wczoraj wieczorem na EUR/USD, pozostał minimum do końca miesiąca. Środa nie przyniosła już kontynuacji obserwowanego od jakiegoś czasu schematu, czyli dalszego umocnienia dolara po przedpołudniowej konsolidacji.

Ministerstwo Finansów zrezygnuje z zysku NBP?


Ministerstwo Finansów przestaje walczyć z NBP o pieniądze dla budżetu - wnioskuje "Dziennik". Gazeta ustaliła bowiem, że w projekcie budżetu - którym rząd ma się zająć na posiedzeniu 8 września - nie ma pozycji "zysk Narodowego Banku Polskiego".

Niemiecka prasa: warszawska giełda za droga dla Deutsche Boerse?


Spółka Deutsche Boerse rozważa rezygnację ze starań o zakup większościowego pakietu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - informuje w niedzielę niemiecka gazeta "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung", powołując się na źródła w kręgach finansowych.

Korekta trwa, a dobre PMI-ie pozostają bez echa


Choć przedstawione w poniedziałek i wtorek dane o aktywności światowego sektora wytwórczego, w tym także dla Polski, w większości były lepsze od prognoz, to nie zdołały one jednak trwale poprawić atmosfery na globalnych rynkach finansowych. Większość inwestorów jest bowiem chyba coraz bardziej przekonana o tym, że po prawie półrocznym silnym rajdzie w górę przyszedł czas na głębszą korektę i dają temu wyraz swoimi działaniami.

90 mln zł za słuchanie samolotów


Ponad 620 wniosków o odszkodowania za hałas wynikający z sąsiedztwa lotniska Okęcie złożyli do władz portu mieszkańcy okolicznych terenów. - Szacowana kwota odszkodowań to ok. 90 mln zł - poinformował rzecznik lotniska Jakub Mielniczuk.

Litewska Eva Grupe chce przejąć ZPC Mieszko


Litewski fundusz Eva Grupe złożył w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek o zgodę na przejęcie spółki Zakłady Przemysłu Cukierniczego Mieszko, poinformował urząd na swojej stronie internetowej.

Funt tańczy na linie


Koniec tygodnia przebiegał pod dyktando dolara. Spadki dotknęły więc zarówno rynek EUR/USD jak i GBP/USD. Zauważalnie stracił też na wartości frank szwajcarski. Opublikowano serię danych makroekonomicznych.

Abris Capital i IDMSA kupują WestLB Bank Polska


WestLB Bank Polska będzie mieć nowego właściciela. Firmy Abris Capital Partners oraz Dom Maklerski IDMSA podpisały przedwstępną umowę kupna banku z niemiecką centralą WestLB AG.

Fiskus wyciaga rękę po napiwek


Jeśli fiskus nie ustąpi, najwięksi operatorzy kasyn zapłacą po kilkadziesiąt milionów złotych kolejnych podatków. Będzie to konsekwencja tego, że hojni klienci dają krupierom napiwki, wyjaśnia "Puls Biznesu".

Mieszkania supertanie


W oświadczeniach majątkowych stołecznych samorządowców można znaleźć najtańsze mieszkania - informuje "Życie Warszawy".

Podatnik nie będzie ratował banków


Nie będzie już więcej ratowania upadających banków z kieszeni podatnika? Uczestnicy zakończonego w niedzielę Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, poparli projekt nałożenia na instytucje finansowe specjalnego podatku. Opłata ta umożliwi udzielanie pomocy zagrożonym bankom w przypadku kolejnego kryzysu finansowego.

Jeżeli musisz wykonać pomiary elektryczne Krakow zapraszam
do zapoznania się ofertą mojej firmy. Przeprowadzam od lat
pomiary elektryczne Kraków na potrzeby elektrowni oraz innych
organizacji oraz urzędów. Wszystkie przeprowadzone pomiary
elektryczne Kraków
są opisane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi
prowadzenia dokumentacji elektrycznej. Przy okazji pomiarów
przeprowadzane są również przeglądy elektryczne Kraków na terenie
Krakowa i okolic.