Chcą do wód, czekają dwa lata


Na przyznanie sanatorium stołeczni pacjenci muszą czekać nawet dwa lata. Najwięcej chętnych jest na kuracje w wakacje nad morzem. Lawina wniosków o przyznanie sanatorium ruszyła wraz z wiosną - informuje "Życie Warszawy".

Resort gospodarki ostatecznie odrzucił żądania spółki Giesche, podającej się za tę samą, do której przed II wojną światową należała duża część śląskiego przemysłu i nieruchomości. Firma podważała legalność nacjonalizacji jednej z kopalń. Czwartkowa sesja na globalnych rynkach finansowych zakończyła się spadkiem cen akcji i towarów oraz wzrostem wartości dolara. Inwestorzy zrealizowali część zysków z ostatnich zwyżek bardziej ryzykownych aktywów, do czego skłoniły ich dwa czynniki. USA są gotowe, by na światowym szczycie w grudniu w Kopenhadze przedstawić swe zadania w zakresie redukcji emisji CO2 - poinformował w poniedziałek pragnący zachować anonimowość przedstawiciel administracji prezydenta Baracka Obamy.Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na skromnych plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,08%, S&P 500 o 0,18%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,16%. DJIA pozostał nieznacznie powyżej poziomu 11000 pkt, jednak to dzisiejsza sesja powinna okazać się istotnym testem czy barierę tę uda się obronić. Po bardzo emocjonującym tygodniu, czwartek przynosi uspokojenie nastrojów zarówno na rynkach globalnych, jak i na rynku złotego. Rynek zdaje się nie tracić nadziei na rozwiązanie greckich kłopotów za pomocą pakietu pomocowego. Ryzyka jednak pozostają. Prawie 1,5 mld zł zostanie w tym roku przeznaczone na remonty ok. 500 km dróg krajowych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że będzie to gruntowna przebudowa dróg.

Rząd, przyciśnięty do muru przez lawinowo narastający deficyt w kasie państwa, chce wycisnąć z Narodowego Banku Polskiego dwa razy więcej pieniędzy, niż ten skłonny jest przekazać do budżetu - blisko 8 mld zł., pisze "Nasz Dziennik".

Wychowujesz samotnie pięcioro dzieci, opiekujesz się ciężko chorym krewnym lub masz poważne problemy medyczne? O czym trzeba powiedzieć i kiedy? Aktywa zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych wzrosły w październiku po raz ósmy z rzędu. Miesięczny wzrost wartości wyniósł w ostatnim miesiącu 2,5 proc., tym samym aktywa osiągnęły poziom 172,5 mld zł - podały w raporcie Analizy Online.

Informacja o obniżeniu przez agencję Standard&Poor's perspektywy ratingu Hiszpanii rykoszetem uderzyła w złotego. Jedynie opanowaniu amerykańskich inwestorów można zawdzięczać, że za dolara nie trzeba płacić na koniec dnia ponad 2,84 zł, a za euro 4,17 zł. "Rzeczpospolita" obszernie opisuje kwestię zatwierdzenia przez Polskę porozumienia gazowego z Rosją. Dziennik podkreśla, że jutro umowę ma zatwierdzić rada nadzorcza Polskiego Górnictwa Gazowego Naftowego i Gazownictwa. Dzisiaj natomiast dokumenty będzie analizować Rada Ministrów. Dilerzy z rynku walutowego i rynku długu spodziewają się, że koniec tygodnia upłynie pod znakiem lekkiej korekty. Dług może zareagować na odczyt danych o inflacji bazowej.Bank Gospodarstwa Krajowego zaoferuje w II kwartale 2010 roku inwestorom obligacje infrastrukturalne 8-letnie IDS 1018 i 4-letnie IPS 1014 o łącznej wartości do 5,5 mld zł - podał w środę w komunikacie bank. Osiągnięcie w tym roku wzrostu PKB na poziomie 3,5 proc. wydaje się być realne, zaś w 2011 roku, jeśli nie dojdzie do gwałtownych zaburzeń na rynkach finansowych, może być on jeszcze wyższy - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Miedź tanieje na rynkach metali. Metal jest najtańszy od 10 tygodni - podają maklerzy.

Co dalej z Grecją?


W środę na Wall Street przez cały dzień indeksy poruszały się poniżej poziomów z poprzedniej sesji i zakończyły spadkami o ok. 0,5 proc. Dzisiaj uwaga inwestorów przeniesie się do Brukseli.

Giza Polish Ventures liczy na pierwsze inwestycje jeszcze w tym roku


Giza Polish Ventures (GPV), pierwszy polsko-izraelski fundusz typu venture capital, liczy, że pierwsze umowy inwestycyjne zawrze jeszcze w tym roku, wynika z wypowiedzi dyrektora zarządzającego Shmuela Chafetsa dla agencji ISB. GPV obecnie znajduje się na etapie zbierania funduszy.

EBC zmienia prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji w strefie euro


Wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie w 2010 roku 0,1-0,5 proc., a inflacja będzie w przedziale 0,9 do 1,7 proc. - podał swoje najnowsze prognozy Europejski Bank Centralny (EBC).

Nerwowo pod koniec tygodnia na złotym


Kończący się tydzień nie przyniósł zbyt dużej ilości danych makro. Pozytywnie zaskoczyły odczyty indeksów ISM oraz PMI dla sektora usługowego.

CURRENCIES: Dollar Slips Ahead Of Central Bank Meetings


The U.S. dollar traded mostly lower against major rivals by Monday afternoon in Asia, with the greenback's next big move likely to be guided by the outcome of this week's central bank meetings in Japan and the United States.

Masz akcje PZU? Będziesz bogaty


Pracownicy PZU, którzy przed ponad dekadą otrzymali od firmy darmowe akcje zarobią krocie na majowym debiucie na giełdzie - zauważa "Gazeta Wyborcza". Każdy z nich może w sumie zarobić nawet pół miliona złotych.

Szwajcaria: przestrzeń powietrzna zamknięta od godz. 24 do 9 w sobotę


Władze Szwajcarii ogłosiły, że w piątek od północy zamykają przestrzeń powietrzną z powodu chmury pyłu wulkanicznego znad Islandii.

Wielka Brytania tnie wydatki, podnosi VAT i podatki dla banków


Brytyjski minister finansów, George Osborne, przedstawił we wtorek najbardziej restrykcyjny budżet od dziesięcioleci. Ściął wydatki, podniósł podatki i nałożył daninę na banki, by w ciągu pięciu lat obniżyć rekordowy deficyt budżetowy prawie do zera.

Katarczycy milczą... Co dalej?


Inwestora dla stoczni w Gdyni i Szczecinie jak nie było, tak nie ma. I choć ministerstwo skarbu zapowiada, że ostateczną decyzję Katarczyków poznamy po południu, chyba już nikt nie wierzy w to, że kupią oni polskie zakłady. Okazuje się, jednak, że wcale nie musi to oznaczać końca stoczni.

Fitch obniżył rating dla Grecji


Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating kredytowy dla Grecji do BBB- z BBB+ - poinformował Fitch w komunikacie.

W.Brytania: 48-godzinny strajk londyńskiego metra


48-godzinny strajk około tysiąca pracowników dozoru technicznego trzech linii londyńskiego metra rozpocznie się w środę o 19 czasu lokalnego, ponieważ sędzia nie zgodził się wydać zakazu, o który wnosił pracodawca - Tube Lines.

Zaskakujące dane z USA. GPW wystrzeliła w górę


Dynamika PKB w USA w trzecim kwartale wyniosła 3,5 proc. - podała TVN CNBC Biznes.

DI BRE rekomenduje PGNiG


Analitycy DI BRE, w raporcie z 24 marca, podtrzymali rekomendację "kupuj" dla akcji PGNiG, cena docelowa została wyznaczona na poziomie 4,32 zł.

Kawowy gigant wszedł tutaj za późno


Spółka AmRest Coffee, która w Czechach buduje sieć kawiarni Starbucks (w Pradze jest ich 9) zarobiła w 2008 r. 86,6 mln koron i ogłosiła stratę w wysokości 48,5 mln koron (1 CZK = 0,1608 zł).

Pierwsze odreagowanie


Ostatnie dni poprzedniego tygodnia, przyniosy odreagowanie na rynku euro. Wsplna waluta zyskiwaa wzgldem dolara, jak te wobec pozostaych konkurentw. Nieznacznie gorzej wypada na tym tle funt brytyjski i frank szwajcarski.

100 mln na promocję Polski


100 milionów zł ma kosztować promocja Polski za granicą przed Euro 2012. A plan tej promocji spółka PL. 2012 ma mieć gotowy "już" w listopadzie tego roku. Także jesienią, ale dopiero 2010 r. mają ruszyć pierwsze działania promocyjne - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

Największe przedsiębiorstwa świata


Przedstawiamy obszerny raport dotyczący największych i najlepiej rozwijających się przedsiębiorstw świata. Na liście "Forbes Global 2000" znajdują się największe i najpotężniejsze spółki giełdowe na świecie. Przetasowania tych międzynarodowych gigantów odbywają się na ogół w tempie, w jakim poruszają się lodowce, choć czasami - tak jak w niestabilnym ostatnio sektorze finansowym - mogą być bardziej raptowne.

Indeksy krok w tył


Dwa małe kroczki do przodu i jeden krok do tyłu - tak w skrócie można opisać przebieg notowań na GPW w tym tygodniu. Twarze nadal zwrócone są jednak na północ.

Nad rynkami prawdopodobna korekta


W najbliższym czasie na rynkach prawdopodobnie będzie korekta, będzie to jednak raczej okazja do zakupów niż powód do obaw - uważa Thomas Lee, główny strateg inwestycyjny do spraw rynku amerykańskiego w JPMorgan.

Rosja kusi atomem w Kaliningradzie


Polska może dostać nawet 1000 MW z nowej elektrowni atomowej w Kaliningradzie - obiecują Rosjanie. Donosi "Gazeta Wyborcza".

Jeżeli musisz wykonać pomiary elektryczne Krakow zapraszam
do zapoznania się ofertą mojej firmy. Przeprowadzam od lat
pomiary elektryczne Kraków na potrzeby elektrowni oraz innych
organizacji oraz urzędów. Wszystkie przeprowadzone pomiary
elektryczne Kraków
są opisane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi
prowadzenia dokumentacji elektrycznej. Przy okazji pomiarów
przeprowadzane są również przeglądy elektryczne Kraków na terenie
Krakowa i okolic.