Inwestorzy oczekują na dane z USA o PKB


Na początku dzisiejszej sesji notowania EUR/PLN pozostają stabilne w pobliżu poziomu 3,9000. Kurs euro względem złotego odreagował ostatnie osłabienie, jakie miało miejsce na fali pogorszenia nastrojów pod wpływem problemów gospodarczych w Eurolandzie.

Wall Street could keep rallying after notching its best week this year if Federal Reserve Chairman Ben Bernanke gives a reassuring assessment of the recovery and retail earnings show improvement. Cena ropy rośnie trzeci dzień z rzędu po niepokojach w Iranie oraz po prognozach spadku zapasów w Stanach Zjednoczonych, do których według przewidywań meteorologów zbliża się kolejny atak zimy. Może on spowodować wzrost popytu na ropę i produkty ropopochodne w USA. Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego może przyczynić się do obniżenia bezrobocia o 1,2 proc. w ciągu dwóch lat - uważa minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Jak podkreśla, nowe przepisy mogą być także dobrym instrumentem zapobiegającym jesiennej fali zwolnień.Ceny miedzi rosną na rynkach metali, a w Londynie miedź zwyżkuje o ponad 1 proc. - podają maklerzy. Zoty moe odrabia ostatnio odnotowany spadek wartoci. Przy spodziewanej poprawie wiatowych nastrojw na rynkach finansowych jest spora szansa, e znowu powrci do poziomu zblionego do 4/EUR. Ten tydzie nie bdzie nalea do nudnych. Przed inwestorami chociaby decyzja o stopach procentowych w Polsce oraz wyniki sprzeday detalicznej w kwietniu. Jednak nie powinny one mie wikszego wpywu na kwotowanie zotego - oceniaj analitycy bankowi. Złoty wszedł w okres stabilizacji wokół poziomu 4,15 za euro z możliwą tendencją na osłabienie w perspektywie 2-3 tygodni - uważają eksperci. Do końca miesiąca stabilny będzie rynek długu.

W budżecie państwa na koniec września br. odnotowano 21,47 mld zł deficytu wobec rocznego planu wynoszącego 27,19 mld zł, podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Stanowi to 79,0% planu na cały bieżący rok według lipcowej nowelizacji ustawy (wobec 57,5% planu zrealizowanego po sierpniu).

Produkcja cukru w Polsce rośnie, ale spożywamy go coraz mniej - pisze "Nasz Dziennik". Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła w piątek wypłacanie pieniędzy rolnikom prowadzących działalność na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania lub na obszarach górskich.

P4, operator sieci Play, stosował niedozwolone zapisy w umowach z abonentami. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedopuszczalne m.in. natychmiastowe rozwiązanie umowy w przypadku zalegania z płatnościami - poinformował UOKiK. Prezydent Lech Kaczyński wyraził podczas poniedziałkowego wykładu w Nowym Sączu nadzieję, że walcząc z kryzysem uda się uniknąć podniesienia podatków, a jeśli będzie to konieczne, proces ten dotknie tylko grup najzamożniejszych. Jego zdaniem największe rezerwy tkwią w "usprawnieniu państwa". Kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym, zwłaszcza na etapie budowy? Najłatwiej uzyskasz kredyt, jeśli inwestorem jest Dom Development, Marvipol lub Budimex Nieruchomości. Ci deweloperzy cieszą się największym zaufaniem banków – ocenia Home Broker.Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wzrósł w styczniu do 72,8 pkt z 72,5 pkt w grudniu - podano w piątek. Po udanym rozpoczęciu handlu w nowym giełdowym tygodniu, na koniec dnia indeks WIG20 zyskał na wartości 2,4%. W ciągu sesji emocji było jednak niewiele, gdyż po porannym wysokim otwarciu indeks nie zmieniał znacząco swojej wartości i jedynie w samej końcówce notowań popyt pociągnął indeks nieco wyżej. Dzisiejsza sesja była już trzecią z rzędu, kiedy to ryzykowne aktywa bardzo wyraźnie traciły na wartości. Stało się tak mimo dosyć spokojnego poranka i nieśmiałych prób wywołania korekcyjnych wzrostów na EUR/USD.

Miasta wychodzą z odrętwienia


"Puls Biznesu" pisze, że większość aglomeracji w przyszłym roku planuje zwiększyć wydatki. Gazeta zastrzega jednak, że są i takie, które będą musiały zacisnąć pasa.

PGNiG: Gaz płynie, jakby porozumienie z Gazpromem obowiązywało


Wiceprezes PGNiG Mirosław Dobrut poinformował w czwartek PAP, że od początku roku gaz z Rosji do Polski dostarczany jest tak, jakby obowiązywało porozumienie z Gazpromem o zwiększeniu dostaw.

Drożeje benzyna i olej opałowy, tanieje olej napędowy z PKN Orlen


PKN Orlen podnosi od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 1 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Znienawidzony liberalizm da 80 000 miejsc pracy


Nowe porozumienie Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi, liberalizujące transatlantycki transport lotniczy, pozwoli m.in. przejmować większościowe udziały w liniach z USA. Zaakceptować je muszą Kongres i ministrowie transportu krajów UE.

PKP: nie będziemy usuwali siłą Przewozów Regionalnych z kas


Nie będziemy siłą usuwać pracowników Przewozów Regionalnych z kas, ani wyłączać im prądu - zapewnił członek zarządu PKP SA Jacek Prześluga. Dodał, że spółka w każdej chwili może wrócić do negocjacji. Przewozy Regionalne też chcą rozmawiać.

Rosjanie przejmują właściciela Stoczni Gdańsk


Kierowana przez rosyjskiego biznesmena grupa kapitałowa kupiła pakiet kontrolny jednej z największych ukraińskich firm stalowych, Związku Przemysłowego Donbasu (ISD) - podała agencja Interfax-Ukraina. ISD ma zakłady także w Polsce i na Węgrzech. Jest m.in. właścicielem Huty Częstochowa oraz Stoczni Gdańsk.

Grad spotka się z delegacją rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich


Minister skarbu Aleksander Grad spotka się we wtorek po południu z przedstawicielami rządowej delegacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich - zapowiedział wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. "Będziemy rozmawiać o zainteresowaniu ich inwestorów naszymi ofertami prywatyzacyjnymi" - dodał.

Dubaj tonie - nie tylko w długach


Nie ma ugody w sprawie długu Dubai World. Jak podaje agencja Reuters, żaden z brytyjskich banków-wierzycieli tej agencji nie porozumiał się z nią w kwestii przełożenia terminu spłaty długu. Wcześniej jedna z dubajskich gazet podała, że ugoda została już wypracowana. Tymczasem "The Wall Street Journal" pisze, że dubajska wyspa w kształcie palmy powoli idzie pod wodę.

Wojciechowski sprzedał 1,5 mln akcji


EHT, spółka kontrolowana przez Józefa Wojciechowskiego, przewodniczącego rady nadzorczej JW Construction, sprzedała 1,5 mln akcji tej spółki.

Ciemne chmury nad warszawskim parkietem


Środa przyniosła istotną przecenę akcji na warszawskim parkiecie. W wyniku nienajlepszych wczorajszych zamknięć na Wall Street od rana na naszym rynku zdecydowaną przewagę miały niedźwiedzie.

Kanada: zmiany w podatkach - wzrost zamówień w domach pogrzebowych


Zmiany w podatkach w Ontario i Kolumbii Brytyjskiej sprawiają, że mieszkańcy tych prowincji Kanady rezerwują przyszłe usługi domów pogrzebowych. Do 1 lipca jest taniej.

Spekulacyjne wzrosty cen ropy


Ceny ropy odbijają się w poniedziałek z najniższego poziomu od miesiąca z powodu spekulacji, że wzrośnie popyt na paliwa, bo globalna gospodarka wychodzi z recesji - podają maklerzy.

Jak wybra najlepszy fundusz inwestycyjny?


Od roku systematycznie ronie zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi. Podpowiadamy jak dokona przemylanego wyboru.

Ubezpieczenie dla członka zarządu podlega opodatkowaniu


Praktyka obrotu gospodarczego bardzo często wymusza na spółkach kapitałowych zawieranie umów ubezpieczenia szkód powstałych w następstwie roszczeń z tytułu odpowiedzialności członków organów zarządzających.

Konkurencja dla viagry nielegalna!


Państwowa inspekcja produktów spożywczych (SZPI) zakazała w Czechach sprzedaży preparatu Golden Erect. Ma poprawiać erekcję, lecz wytwarza się go z rośliny, która nie zyskała akceptacji organów Komisji Europejskiej.

Fitch nadał Bankowi Millennium rating na poziomie "AA+(pol)"


Fitch nadał Bankowi Millennium długoterminowy rating krajowy na poziomie "AA+(pol)", z perspektywą negatywną - poinformowała agencja ratingowa w komunikacie prasowym.

Sygnał z Wall Street?


Czwartkowe silne wzrosty na Wall Street (DJIA 2,76 proc.; S&P500 2,95 proc.), efektem których są długie białe świece na wykresach amerykańskich indeksów, zmieniają nieco perspektywy dla rynków akcji. Przynajmniej te krótkoterminowe. Zdecydowana obrona majowych minimów, jaka miała miejsce w tym tygodniu, może być odbierana jako punkt zwrotny, trwającej od kwietnia korekty.

Telefonia ‘wRodzinie’ sprzedała 200 tys. kart SIM


Telefonia ‘wRodzinie' należąca do fundacji Lux Veritatis i oferująca swoje usługi we współpracy z operatorem telefonii komórkowej CenterNet sprzedała 200 tys. kart SIM, z czego większość jest aktywna, wynika z wypowiedzi wiceprezesa CenterNet Grzegorza Tomczyka.

4 mln kary dla Triady


Aż dziesięć biur podróży ukarał po wakacjach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rekordowa kara - dla biura podróży Triada - przekroczyła 4 mln złotych.

Zmiana w pakiecie antykryzysowym


PSL złożyło w Sejmie projekt liberalizujący zeszłoroczną ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Ludowcy proponują obniżenie progu spadku obrotów, którego przekroczenie umożliwia korzystanie z pakietów pomocowych.

Jeżeli musisz wykonać pomiary elektryczne Krakow zapraszam
do zapoznania się ofertą mojej firmy. Przeprowadzam od lat
pomiary elektryczne Kraków na potrzeby elektrowni oraz innych
organizacji oraz urzędów. Wszystkie przeprowadzone pomiary
elektryczne Kraków
są opisane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi
prowadzenia dokumentacji elektrycznej. Przy okazji pomiarów
przeprowadzane są również przeglądy elektryczne Kraków na terenie
Krakowa i okolic.