Zakładowe reguły korzystania ze sprzętu służbowego


Jedną z cech zatrudnienia pracowniczego jest to, że pracownik wykonuje pracę przy pomocy sprzętu należącego do pracodawcy. Do podmiotu zatrudniającego należy troska o jego konserwację i ubezpieczenie oraz ponoszenie kosztów eksploatacji. Ponieważ jednak sposób wykorzystywania sprzętu przez pracownika ma wpływ na te koszty, pracodawca może określić zasady jego użytkowania w odrębnym regulaminie lub umowie.

Drżyj, drobny dłużniku. Większy dłużniku - także. Teraz trafić na czarną listę trafić będzie dużo łatwiej - a wtedy będą kłopoty przy kredycie, umowie abonamentowej na telefon i podobnych sytuacjach. Wystarczy zaległość dwustu złotych, by skomplikować sobie życie. Jutro wygasa umowa na prowadzenie kas przez Przewozy Regionalne na dworcach PKP SA. Nie wiadomo co stanie się z kasami. Dług spółki wobec PKP SA to ponad 56 milionów zł. Dobre dane dotyczące amerykańskiego PKB są osłodą na koniec tygodnia dla inwestorów, którzy wcześniej musieli przełknąć kolejne porcje zacieśnienia monetarnego fundowanego przez Chiny, a następnie Indie. Dzisiejsze wystąpienie premiera Tuska na rynku walutowym nie zrobiło większego wrażenia.Dzisiejsza sesja giełdowa raczej nie zapadnie w niczyjej pamięci. Chyba nawet najbardziej zagorzali fani rynku mogli dziś przysypiać śledząc handel. Nie ma szans na wybudowanie 2,1 tys. km tras szybkiego ruchu do Euro 2012 - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta donosi, że 50 procent tzw. decyzji środowiskowych dotyczących dróg ekspresowych wymaga poprawek. To może zaś drastycznie spowolnić prace. Na Euro nie damy rady? Talks are continuing between the International Monetary Fund and Turkey on a possible new loan, an IMF spokeswoman said Monday.

Comp od drugiego kwartału rozpoczął konsolidację spółki Cryptotech metodą praw własności. Wpływ konsolidacji tej spółki na wyniki w samym drugim kwartale będzie prawdopodobnie neutralny, ale rezultaty grupy Comp po pierwszym półroczu powinny i tak zanotować dodatnią dynamikę - poinformował przewodniczący rady nadzorczej Compu Robert Tomaszewski.

Kurs złotego był w środę zmienny i według analityków kształtował się pod wpływem giełd oraz eurodolara. Ich zdaniem, te same czynniki będą istotne w czwartek. Rynek długu, w opinii ekspertów, do końca tygodnia może się lekko umocnić. Zmienność kursu złotego, po chwilowym obniżeniu w grudniu 2009, w styczniu wrociła do poziomu obserowanego w poprzednich miesiącach - wynika z lutowego numeru monitora konwergencji, przygotowanego przez MF.

Ważne dla konsumentów zmiany w kredytach. Według przyjętych we wtorek przez rząd założeń do projektu ustawy o kredycie konsumenckim, kredytobiorcy będą mogli pożyczyć od banku trzy razy więcej niż dotychczas. Jednocześnie będą mieli więcej czasu na wypowiedzenie umowy kredytowej. Zła wiadomość dla bezrobotnych - od teraz wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzać swoich klientów pod względem zdolności finansowej. Do tej pory musiały to robić tylko banki. Pierwsza sesja bieżącego tygodnia na Wall Street zakończyła się w niezdecydowanych nastrojach. Dow Jones zniżkował lekko o 0,13%, S&P 500 zamknął się natomiast na praktycznie niezmienionym poziomie, tracąc jedynie 0,02% względem piątkowego zakończenia notowań. Niewielką zwyżką o 0,12% zakończył sesję technologiczny Nasdaq. W poniedziałek bardzo wyraźnie widać było ścisły związek tego, co działo się na Wall Street, ze zmianami kursu euro do dolara. Gdy około godziny 16.00 dolar zaczął gwałtownie słabnąć, indeksy giełdowe poszły ostro w górę. S&P500 dotarł do poziomu 1071 punktów, uznawanego przez analityków technicznych za opór. Po dwóch godzinach dolar przystąpił do kontrataku i zepchnął kurs wspólnej waluty w dół.Fundusz Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł zaciągać w budżecie państwa oraz w Funduszu Rezerwy Demograficznej pożyczki, które zapewnią płynność wypłat rent i emerytur. Przewiduje to pilny rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Około 50 proc. małych i średnich firm w Polsce uważa, że światowy kryzys finansowy prawie wcale nie wpłynął na ich działalność - wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. General Motors rozważa obecnie, czy nie powinien jednak zachować Opla i Vauxhalla - donosi "Wall Street Journal".

Magazyny z solą drogową są puste


W kopalni soli w Kłodawie magazyny z solą drogową są puste. Kopalnia nie przyjmuje już nowych zamówień. Zapotrzebowanie na sól do posypywania dróg jest tak duże, że górnicy nie nadążają z wydobyciem.

Malajska choroba Bumaru


Sypie si najwikszy od dziesicioleci polski kontrakt zbrojeniowy: gliwickiemu Bumarowi abdy grozi kilkadziesit milionw dolarw kary za niewywizanie si z umowy na dostawy czogw dla Malezji - twierdzi "Gazeta Wyborcza".

Ustalono cenę emisyjną akcji PGE


Cena emisyjna akcji Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) została ustalona na 23 zł dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Inwestorom indywidualnym spółka zaoferuje 38 927 025 akcji, czyli 15 proc. Obecnie stopę redukcji w tej transzy szacuje się na 96,5 proc. - podała spółka w komunikacie.

Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o 1,8% m/m do 620,1 mld zł na koniec VIII


Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło na koniec sierpnia br. o 1,8% w stosunku do poprzedniego miesiąca i wyniosło 620.115,7 mln zł (wzrost o 8,8% wobec końca ub.r.), podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Stanowiło to ok. ok. 151,3 mld euro lub ok. 216,3 mld USD podał resort.

Na razie wystarczy magazynów na zapasy paliw


Rozmawiamy z Andrzejem Kanią, prezesem Operatora Logistycznego Paliw Płynnych.

KE ustępuje eurodeputowanym w sprawie porozumienia SWIFT


By przekonać europosłów do akceptacji porozumienia UE-USA w sprawie przekazywania danych bankowych SWIFT w ramach walki z terroryzmem, Komisja Europejska ogłosiła we wtorek, że jest gotowa pójść na ustępstwa wobec Parlamentu Europejskiego.

Wszyscy będą mieć prawo drogi


Ministerstwo Gospodarki przygotowało założenia do projektu ustawy, która ma rozwiązać problem gruntów pod linie przesyłowe, tzw. prawo drogi. Projekt przewiduje utworzenie specjalnych korytarzy, w których przedsiębiorcy będą mogli lokować urządzenia przesyłowe.

Nie tylko Niemcy z problemami


W przypadku rozpadu strefy euro może się okazać, że mimo procesu restrukturyzacji i oparcia swojego eksportu na rynkach wschodzących Chin i Indii, konkurencyjność niemiecka byłaby zachwiana w przypadku spadku wartości walut krajów peryferyjnych, które wyszłyby ze strefy. Rozwój Niemiec byłby utrudniony, bo ich eksport do tych krajów zostałby znacząco zredukowany.

Sprzedaż detaliczna na Węgrzech spada w rekordowym tempie


Sprzedaż detaliczna na Węgrzech spadła w sierpniu o rekordowe 7,2 proc. rdr, po spadku w lipcu o 6,7 proc. - poinformowało w czwartek w komunikacie biuro statystyczne w Budapeszcie.

Sesja pod znakiem odreagowania notowań złotego


Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem odreagowania na rynku złotego. Notowania EUR/PLN zwyżkowały chwilowo w okolice poziomu 3,9100, wartość ta powstrzymała jednak silniejszą deprecjację polskiej waluty.

Senat zgodził się na wzrost zadłużenia państwa do 14,3 bln dolarów


Niewielką większością głosów Senat USA zgodził się w czwartek na podniesienie ustawowego górnego pułapu zadłużenia państwa do 14, 3 bilionów dolarów, co pozwoli ministerstwu skarbu na zasilanie budżetu dalszymi pożyczkami przez większość 2010 roku.

Nielegalna rakija ratunkiem w kryzysie


Rakija, której produkcja jest głęboko zakorzeniona w tradycji bułgarskiej, okazała się deską ratunku w kryzysie zarówno dla zwykłych obywateli i restauratorów, jak i dla fiskusa. W renomowanych restauracjach nad Morzem Czarnym w tym sezonie hitem jest "rakija domowa", za którą nie zapłacono akcyzy.

Wyprzedaż Skarbu Państwa


"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że po sprzedaży PZU za pięć miliardów złotych Skarbowi Państwa pozostają jeszcze do sprzedaży firmy energetyczne oraz Giełda Papierów Wartościowych.

Tebodin SAP-Projekt zakończył prace nad Galerią Tarnovia


Tebodin SAP-Projekt, wiodąca firma konsultingowo-projektowa w Polsce, zakończył swoje prace przy budowie Galerii Tarnovia, jaka powstała w Tarnowie. Dzisiaj galeria powitała pierwszych klientów.

Niedźwiedzie panują nad giełdami


Inwestorzy nie czekali na ważne dane zza oceanu i od rana chętnie pozbywali się akcji. Widać nie liczyli na zbyt wiele. Okazało się, że mieli rację. Oczekiwano, że liczba etatów w amerykańskim sektorze pozarolniczym zwiększy się o kilkanaście tysięcy, tymczasem spadła o 20 tysięcy.

Niewielkie zmiany na Wall Street


W poniedziałek, po czterech dniach gorączki zakupów, inwestorzy kupowali akcje już znacznie ostrożniej co spowodowało, że indeksy albo wzrosły nieznacznie, albo wykazały równie nieznaczne spadki.

Amica chce zwiększyć udziały


Amica, której udział w krajowym rynku dużego AGD wzrósł w 2009 roku o 1,4 pp do 14,2 proc., chce w tym roku mieć ponad 15 proc. rynku. Spółka liczy na wzrost sprzedaży o około 10 proc. do ok. 1,3 mld zł - powiedział w rozmowie z PAP Jacek Rutkowski, prezes Amiki.

Grad: sprzedaż "Bogdanki" OFE gwarantuje jej dalszy rozwój


Minister skarbu Aleksander Grad powiedział w czwartek w Sejmie, że sprzedaż akcji kopalni węgla kamiennego "Bogdanka" Otwartym Funduszom Emerytalnym gwarantuje jej dalszy rozwój. Podkreślił, że decyzja ta była zgodna z wolą załogi i zarządu spółki.

Tanieje benzyna, drożeje olej napędowy z PKN Orlen


PKN Orlen obniża od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 11 zł, a benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 13 zł i podnosi hurtowe ceny oleju napędowego o 3 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Deutsche Bank miał potężny zysk


Deutsche Bank skończył III kwartał na solidnym plusie. Ten największy bank w Niemczech zarobił 1,4 miliarda euro wobec 414 milionów rok wcześniej. Analitycy spodziewali się 836 milionów euro zysku. Przychody banku wzrosły o 64 procent rok do roku - do 7,2 miliarda milionów euro i także przekroczyły oczekiwania.

Jeżeli musisz wykonać pomiary elektryczne Krakow zapraszam
do zapoznania się ofertą mojej firmy. Przeprowadzam od lat
pomiary elektryczne Kraków na potrzeby elektrowni oraz innych
organizacji oraz urzędów. Wszystkie przeprowadzone pomiary
elektryczne Kraków
są opisane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi
prowadzenia dokumentacji elektrycznej. Przy okazji pomiarów
przeprowadzane są również przeglądy elektryczne Kraków na terenie
Krakowa i okolic.