Do Norwegii po pracę na czarno?


Rozmowa z Marcinem Tyrolem, aktorem, którego znamy m.in. z serialu "Londyńczycy". Nie tylko na szklanym ekranie pracował fizycznie za granicą.

Eurosceptycyzm w Polsce wydaje się słabnąć. Przyjęcie euro ma w Polsce równą liczbę zwolenników co przeciwników - po 43 proc. - wynika z przedstawionych w czwartek badań Ipsos Observer na zlecenie resortu finansów. Główna obawa związana z wprowadzeniem wspólnej waluty to podwyżki cen. Polski producent garniturów Sunset Suits o krok od debiutu na nowojorskiej giełdzie NASDAQ. Poznańska spółka zamierza sprzedać ponad 5 milionów akcji i pozyskać w ten sposób 36 milionów złotych na rozwój sieci sklepów. To pierwsza polska firma, która zadebiutuje na parkiecie za oceanem. Większość (63 proc.) polskich gospodarstw domowych nie ma żadnych oszczędności. Prawie połowa (46 proc.) spłaca pożyczki i kredyty, 10 proc. zalega z opłatami - wynika z marcowego sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej.Główna para walutowa oscyluje w ostatnich dniach pomiędzy 1,3480 i 1,3660. Podobne zachowanie miało miejsce w trakcie ostatniej sesji. Kurs odbił się od dolnej granicy tego przedziału, dotarł do ograniczenia górnego i tam się zatrzymał. Z dniem 1 stycznia br. weszy w ycie zmiany w ustawie o podatku od towarw i usug dotyczce miejsca wiadczenia przy wiadczeniu usug. Jest to o tyle istotne, e miejsce wiadczenia usugi wskazuje, gdzie dan usug naley opodatkowa. Mając na uwadze szeroki zakres celów strategicznych, do których dążą Parki Technologiczne i Przemysłowe, usługi przez nie oferowane również różnią się między sobą. Oczywiście można wskazać te najpopularniejsze i najczęściej wybierane, jednak nie zawsze są one najbardziej pożądanymi z punktu widzenia lokatorów parków i inwestorów.

Początek piątkowej sesji na większości europejskich parkietów, a w szczególności w Warszawie, był nad wyraz optymistyczny, jeśli wziąć pod uwagę skalę czwartkowych spadków na Wall Street. Taka sielanka jednak długo trwać nie mogła. Amerykanie znów odebrali bykom nadzieję na poważniejsze odreagowanie, gdy około południa kontrakty na tamtejsze indeksy energicznie ruszyły w dół. Najpierw Europa wystraszyła Amerykę, teraz Ameryka straszy Europę. Na tym tle nasz indeks największych spółek zadziwiał siłą.

Dzisiejszy dzień przyniósł kontynuację wczorajszych nastrojów na głównej parze walutowej. Od rana wspólna waluta traciła na wartości, przez co kurs EUR/USD zanotował kolejne nowe minimum i przed południem wyniósł 1,3830. Cena akcji duńskiego ubezpieczyciela spadała po tym, jak kolejny analityk stawia pod znakiem zapytania zasadność ogłoszonych wczoraj planów nowej emisji akcji.

Tygodnik "Wprost" zmienił właściciela. Mówiło się, że ma trafić w ręce właściciela "Przekroju", ale ostatecznie został kupiony przez wydawcę m.in. "Machiny" i "Filmu" - Platformę Mediową Point Group. Walne zgromadzenie Mostostalu Płock zdecydowało o wypłacie 4 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie. Przysługuje ci internetowa ulga w podatku PIT? A może tylko ci się tak wydaje?... Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", urząd skarbowy odmówi ci ulgi, jeśli nie będziesz miał faktury na papierze - i to nie takiej wydrukowanej na własnej drukarce, a pochodzącej od dostawcy internetu, z pieczęciami.Ostatnia sesja w tym tygodniu zakończyła się w mieszanych nastrojach. Indeks dużych spółek osunął się 0,4proc.(w skali tygodnia wzrósł 0,08proc.), co oznacza, że dynamika wzrostów wyraźnie spadła w porównaniu do pierwszego tygodnia stycznia, kiedy to indeks blue chipów zyskał 2,2proc. Koszty zmian w przepisach, zgodnie z którymi o około 30 proc. obniżone mogą zostać wydatki za energię elektryczną dla osób najbiedniejszych, to ok. 130 mln zł rocznie - poinformował dziennikarzy wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. - Zysk netto Grupy TVN w drugim kwartale 2009 roku wyniósł 149 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Rynek oczekiwał 121 mln zł. TVN poinformował także, że od 1 września nowym prezesem Grupy zostanie Markus Tellenbach. Piotr Walter, który do tej pory kierował spółką, będzie wiceprezesem zarządu odpowiedzialnym za działanie TVN.

UKE dostał od TP "Kartę Równoważności"


Urząd Komunikacji Elektronicznej otrzymał od Telekomunikacji Polskiej nową wersję "Karty Równoważności", która ma uwzględniać uwagi operatorów alternatywnych - podał UKE w komunikacie.

PolRest: Koniec Invito i części lokali Rooster


Sieć restauracji PolRest zawiesza działalność operacyjną w nierentownych lokalach, czyli wszystkich pizzeriach Invito i części restauracji Rooster - podała spółka w raporcie półrocznym.

WIG20 pod ścianą


Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie charakteryzowała się umiarkowaną dynamiką zmian. Przy niewielkich obrotach wskaźnik blue chipów spadł zaledwie 0,16proc. Większa presja podaży pojawiła się w grupie średnich i małych spółek.

GUS: PKB wzrósł o 3,1% r/r w IV kw. 2009 r.


Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w IV kw. 2009 roku o 3,1% r/r wobec 1,7% w poprzednim kwartale, podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu nominalnym PKB wyniósł 369.987,2 mln zł.

Francuzi będą uczyć Polaków sztuki kelnerskiej


"Kelner jak wino, im starszy tym lepszy" - z tego założenia wychodzą organizatorzy bezpłatnych kursów dla osób w branży gastronomicznej z Warmii i Mazur. Kelnerstwa będą uczyli Francuzi, a najchętniej widzianymi uczestnikami szkoleń są osoby po 50. roku życia.

Realizacja zysków w Tokio nie powinna przeszkodzić wzrostom na GPW


Po wczorajszym silnym wzroście, który wywindował indeks WIG20 o 3,14 proc. do 2146,84 pkt., a WIG o 2,89 proc. do 36628,17 pkt, piątkowy handel powinien rozpocząć się na poziomach zbliżonych do zamknięcia dzień wcześniej.

Partyjna fundacja z prawem na bakier


Plan reaktywacji Stronnictwa Demokratycznego opiera się na sprzedaży nieruchomości tej partii. Nieruchomościami tymi zarządza fundacja Samorządność i Demokracja, która od co najmniej 2003 r. działa jak spółka prawa handlowego i tym samym łamie ustawę o fundacjach - pisze "Puls Biznesu".

Nowe stenogramy CBA. Teraz afera stoczniowa?


Jak się dowiaduje TVN24, do najważniejszych osób w państwie trafiła kolejna porcja dokumentów z Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Stenogramy z podsłuchów dotyczą prywatyzacji stoczni w Gdyni i Szczecinie, a w nich pojawiają się nazwiska polityków PO. Kancelaria Premiera po otrzymaniu tych materiałów zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu przestępstwa przy prywatyzacji stoczni Gdynia i Szczecin. Ale złożono także doniesienie na szefa CBA Mariusza Kamińskiego

Przyszłe emerytury w lutym nam się skurczyły


Wszystkie otwarte fundusze emerytalne w lutym zanotowały spadek aktywów. Najbardziej ucierpiały pieniądze zarządzane przez OFE WARTA (-2,3 proc.) oraz AEGON OFE (-1,9 proc.) Lepiej było w funduszach Generali OFE, OFE PZU "Złota Jesień", AmplicoOFE oraz Pekao OFE - ale i tam były spadki po 0,9 proc. - podały w raporcie Analizy Online.

Kolastyna zdecydowała o emisji akcji


NWZA Kolastyny zdecydowało o podwyższeniu kapitału w drodze subskrypcji prywatnej nowej emisji akcji serii H z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru - poinformowała spółka.

Związkowcy czekają na informację co dalej ze stoczniami


Stoczniowcy ze Szczecina czekają na szczegółowe informacje rządu na temat dalszych działań w sprawie zakładów w Gdyni i Szczecinie.

MF: reforma finansów może dać prawie 12 mld oszczędności do 2012 r.


Prawie 12 mld zł oszczędności chce uzyskać resort finansów do 2012 r. z planowanej reformy finansów publicznych. Wstępne założenia zmian przedstawił minister finansów Jacek Rostowski podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju w Pałacu Prezydenckim.

Dolar ponownie w opałach


Zgodnie w wczorajszym raportem europejskie waluty zyskiwały na wartości(mowa tutaj o euro i funcie brytyjskim) względem amerykańskiego dolara. Decyzje banków centralnych okazały się zgodne z oczekiwaniami analityków co wzmogło apetyt na ryzyko.

Europejski przemysł i amerykański konsument


Na środę zaplanowano publikację danych o produkcji przemysłowej w strefie euro i sprzedaży detalicznej w USA. Ekonomiści w obu przypadkach oczekują potwierdzenia tezy o poprawie fundamentów światowej gospodarki.

Byki w totalnym odwrocie


Środowy handel na globalnych rynkach finansowych znów upłynął pod hasłem spadków. Inwestorzy lawinowo zmniejszali swoje zaangażowanie w akcje i towary na rzecz większego udziału dolarów w portfelach.

Samar: produkcja samochodów osobowych we wrześniu wzrosła


We wrześniu 2009 roku produkcja samochodów osobowych wyniosła 75 011 sztuk, co oznacza wzrost o 81,5 proc. mdm i spadek o 4,9 proc. rdr - podał we wtorek w komunikacie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Zgoda WestLB AG na sprzedaż banku


Rada Nadzorcza WestLB AG wyraziła zgodę na sprzedaż 100% akcji WestLB Bank Polska SA Domowi Maklerskiemu IDMSA oraz PL Holdings Sarl.

Impuls będzie z danych makro


W środę w Stanach Zjednoczonych obchodzono Dzień Weterana, przez co nie odbywał się handel na rynku obligacji, a i na rynku akcji odnotowano mniejszą aktywność inwestorów.

Dwie gwiazdy rynków wschodzących


Wg październikowego raportu Fitch wśród europejskich rynków wschodzących jedynie Polska i Azerbejdżan unikną recesji w 2009 r.

Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń ustalą związki i pracodawca


Od 1 stycznia 2010 r. przeciętny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach państwowych będzie negocjowany między pracodawcami a związkami zawodowymi. Wynika to z zaakceptowanej w czwartek przez Senat ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń.

Jeżeli musisz wykonać pomiary elektryczne Krakow zapraszam
do zapoznania się ofertą mojej firmy. Przeprowadzam od lat
pomiary elektryczne Kraków na potrzeby elektrowni oraz innych
organizacji oraz urzędów. Wszystkie przeprowadzone pomiary
elektryczne Kraków
są opisane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi
prowadzenia dokumentacji elektrycznej. Przy okazji pomiarów
przeprowadzane są również przeglądy elektryczne Kraków na terenie
Krakowa i okolic.