Jastrzębska Spółka Węglowa przyjmie do pracy ok. 670 osób


Około 670 osób zamierza w tym roku przyjąć do pracy Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). Prawie połowa z nich to absolwenci szkół górniczych i uczelni, którym firma zagwarantowała pracę. Pozostali będą wybierani m.in. spośród kilku tysięcy osób, które wcześniej starały się o pracę w spółce. Będą też przyjmowane nowe podania.

- Pomimo klęski powodzi, która dotknęła Polskę stopa bezrobocia w maju powinna obniżyć się z 12,3 proc. szacowanych przez resort pracy w kwietniu - poinformowała PAP Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej. Resort pracy przygotował szereg instrumentów wsparcia rynku pracy związanych z powodzią. Kazakhstan's economy could expand by up to 2 percent in the second half of 2009, the economy ministry said on Tuesday, seeking to inject optimism into an economy hit hard by the global economic downturn. Złoty silnie umacnia się od rana do głównych par walutowych wsparty przez znaczny wzrost indeksu PMI oraz znaczne wzrosty na parze EURUSD. Złoty obecnie zyskuje 1% do euro handlując na poziomie 4.1130, 1.6% do dolara handlując na poziomie 2.7260 i 1.1% do franka handlując na poziomie 2.7240.Zarząd Agory zaproponuje akcjonariuszom wypłatę 0,50 zł dywidendy na akcję, z zysku osiągniętego w 2009 roku. Proponowany dzień ustalenia prawa do dywidendy to 15 lipca 2010 roku, a dzień wypłaty dywidendy to 3 sierpnia 2010 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

W III RP nastąpił zanik patriotyzmu - powiedział w porannych "Sygnałach Dnia" Lech Kaczyński. Prezydent stwierdził, że działania ówczesnych władz świadomie zmierzały do wykorzenienia w Polakach uczuć patriotycznych. Kaczyński dodał, że w przyszłości zostanie ustanowione nowe święto państwowe. 

Mediana całkowitego wynagrodzenia miesięcznego brutto wyniosła w 2009 roku 3 425 PLN - wynika z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak. Połowa uczestników badania zarabiała pomiędzy 2 300 PLN a 5 500 PLN.

Wartość ostatniego w tym roku przetargu obligacji na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego będzie zbliżona do 1,5 mld zł - poinformował PAP Robert Sochacki, wiceprezes BGK.

Brytyjska gospodarka skurczyła się w II kwartale 2009 r. o 0,7 proc. kdk wobec szacowanych miesiąc temu minus 0,8 proc. - poinformowało w piątek w kolejnym wyliczeniu Państwowe Biuro Statystyczne. Wszystko wskazuje na to, że sporna kwestia obsadzenia stanowiska przyszłego prezesa TVP nie zostanie na razie rozwiązana. Jak pisze "Dziennik", w publicznej prezesa nie będzie, bo PiS i SLD chcą najpierw powołać zarząd tymczasowy i wyczyścić telewizję z ludzi Farfała, a dopiero póżniej rozpisać konkurs na nowe władze.

Od chwili, gdy iPad pojawił się w sprzedaży, znalazł nabywców na 3 miliony egzemplarzy - podała firma Apple. Wcześniej informowała ona o sprzedaży pierwszego miliona sztuk tabletu po pierwszym miesiącu, a kolejnego 31 maja. 3-milionowy egzemplarz iPada miał zostać sprzedany 21 czerwca. Ponisze wyjanienia dotycz przepisw ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarw i usug (Dz. U. nr 54, poz. 535; ostatnia zmiana w Dz. U. z 2009 r. nr 215, poz. 1666), zwanej dalej "ustaw o VAT". Sprzedaż usług transportowych w październiku spadła ogółem o 2,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2008 r. - wynika z informacji Głównego Urzędu Statystycznego.Według wstępnych danych, zysk netto sektora bankowego wyniósł 2,53 mln zł w I kwartale 2010 r. wobec 2,13 mld zł rok wcześniej, w tym zysk banków komercyjnych sięgnął 2,39 mld zł w porównaniu z 1,89 mld zł rok wcześniej, podała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) w piątek. J&S Energy uważa, że powinna dostać odsetki od 454 mln zł kary, którą niedawno zwróciła jej Agencja Rezerw Materiałowych. Chodzi o ponad 70 mln zł. ARM twierdzi, że nie ma do tego podstaw. Spółka rozważa więc podjęcie kroków prawnych - poinformował Janusz Leszczyński z biura prasowego firmy J&S Energy. Parlament w Rydze - wbrew licznym protestom samych Łotyszy - przegłosował ustawę, która zakłada cięcia w wydatkach na 500 milionów łatów (711 mln euro) oraz podwyżki podatków. Wszystko po to, by spełnić wymogi zagranicznych pożyczkodawców, od których pomocy Łotwa jest zależna.

Balice: Pierwszy raz od 18 miesięcy wzrosła liczba pasażerów


Lotnisko Kraków-Balice odnotowało w listopadzie 15 proc. wzrost liczby pasażerów i 8 proc. wzrost liczby operacji lotniczych w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. To pierwszy dodatni wynik w miesięcznych statystykach portu od maja 2008 r.

Nadchodzi uszczelnianie KRUS-u


Resort finansów chce, by sprawą zmian w opodatkowaniu tzw. działów specjalnych produkcji rolnej, do których zalicza się np. szklarnie, zajął się funkcjonujący przy kancelarii premiera zespół ds. reformy KRUS. Pracuje on m.in. nad zmianami podatkowymi w rolnictwie.

Bonusy do lamusa, czyli politycy kontra bankierzy


Koniec bajecznych premii? UE coraz bliższa decyzji o ograniczeniach wynagrodzeń dla menedżerów - czytamy w "Rzeczpospolitej".

ETS zajmie się polskimi przepisami o opodatkowaniu pożyczek


Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie, czy w latach 2007-2008 opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) pożyczek udzielanych spółkom przez ich udziałowców było zgodne z prawem unijnym - poinformowała firma doradcza Deloitte.

Ropa tanieje po 10-dniowej serii wzrostów


Ropa naftowa tanieje na rynkach paliw, po trwającej 10 dni serii wzrostów notowań - podają maklerzy.

Oficjalne obawy o przyszłość euro


Dzisiejsza sesja europejska przyniosła po raz kolejny spore wahania na rynku walutowym.

Funt traci na wartości


Wyrównują się siły popytu i podaży na rynku EUR/USD, co sprawia, że postawienie jakiekolwiek prognozy dotyczącej przyszłego rozwoju sytuacji wiąże się z dużym ryzykiem. Z tego też względu przedstawię dwa warianty, które mogą wystąpić w dzisiejszej sesji.

Getin Noble Bank spodziewa się wzrostu sprzedaży kredytów


Getin Noble Bank spodziewa się wzrostu sprzedaży kredytów kwartał do kwartału, bank chce m.in. zwiększać sprzedaż kredytów gotówkowych, utrzymując wysokie marże. Bank nie widzi potrzeby emisji akcji - poinformowali przedstawiciele banku.

Związkowcy z ZNTK Poznań S.A. zawiesili protest


Pracownicy ZNTK w Poznaniu otrzymali część zaległych wypłat i w związku z tym zawieszono akcję protestacyjną w zakładzie. Dalsze decyzje podejmiemy po rozmowach z zarządem - powiedziała PAP w poniedziałek szefowa tamtejszej Solidarności Lidia Dudziak.

Najwiksze przedsibiorstwa wiata


Przedstawiamy obszerny raport dotyczcy najwikszych i najlepiej rozwijajcych si przedsibiorstw wiata. Na licie "Forbes Global 2000" znajduj si najwiksze i najpotniejsze spki giedowe na wiecie. Przetasowania tych midzynarodowych gigantw odbywaj si na og w tempie, w jakim poruszaj si lodowce, cho czasami - tak jak w niestabilnym ostatnio sektorze finansowym - mog by bardziej raptowne.

Forbes: liczba rosyjskich miliarderów podwoiła się w zeszłym roku


Liczba rosyjskich miliarderów i łączna wartość ich majątków podwoiły się w zeszłym roku - pisze w piątek w rosyjskim wydaniu magazyn "Forbes", przedstawiając "złotą sotnię" roku 2010.

Grecja, euro i złoty


Złoty we wtorek osłabia się do głównych walut. W południe kurs USD/PLN testował poziom 2,8915 zł, rosnąć o 2,5 gr w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia. Kurs EUR/PLN, po wzroście o 1,6 gr, testował poziom 3,9035 zł.

Roczna korekta VAT sporządzana przez podatników prowadzących działalność mieszaną


Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną generalnie mają prawo do odliczania VAT z faktur zakupu (z wyjątkami, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT). Natomiast podatnikom wykonującym jedynie czynności zwolnione z VAT - prawo takie nie przysługuje. Zdarza się również, że podatnicy prowadzą zarówno działalność opodatkowaną, jak i zwolnioną z VAT (działalność mieszana).

Kryzys dał Carrefourowi w skórę


Zysk Carrefoura poleciał w dół o 70 procent. Ta druga co do wielkości sieć detaliczna na świecie zarobiła w ubiegłym roku 385 milionów euro - o prawie miliard euro mniej niż rok wcześniej. Analitycy spodziewali się prawie miliarda euro zysku. Spółka utrzymała jednak dywidendę na poziomie 1 euro na akcję.

Indeksy w okolicy istotnych oporów


Wczorajszą sesję amerykańskie giełdy zakończyły na plusie. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,76 proc., S&P 500 o 1,02 proc., a technologiczny Nasdaq zyskał 1,58 proc.

Musimy pomagać, żeby nie zniszczyć euro


Prezydent Francji Nicolas Sarkozy twierdzi, że Unia Europejska musi pomagać Grecji. Alternatywą jest zniszczenie strefy euro. Słowa te padły przed paryskim spotkaniem prezydenta z premierem Hellady Georgiosem Papandreu. Trasa obejmuje także Berlin i Waszyngton.

Ukraina mniej się kurczy


Spowalnia tempo spadku ukraińskiego PKB. W III kwartale gospodarka tego kraju skurczyła się o 15,9 procent rok do roku, po spadku o 17,8 procent w poprzednich trzech miesiącach tego roku.

Przyszłość czterech kółek zajechała do Genewy


Już 4 marca rozpoczną się międzynarodowe targi motoryzacyjne w Genewie. Jubileuszowa - 80. edycja salonu samochodowego - będzie otwarta dla zwiedzających do 14 marca. Przedstawiciele prasy mogą podziwiać, fotografować i nagrywać wystawę 1. i 2. marca.

Święta na kredyt drogie jak nigdy


Kto w te święta Bożego Narodzenia zamierza "zastawić się, aby się postawić", a w zasadzie, aby zastawić stół, powinien się poważnie zastanowić. Jak wynika z najnowszych wyliczeń Open Finance, o których informuje "Metro", chcąc skorzystać ze świątecznego kredytu, bankowi trzeba będzie oddać prawie 20 proc. więcej niż przed rokiem.

Polnord miał w I poł. '09 15,1 mln zł zysku netto, sprzedał 242 mieszkania


Polnord osiągnął w I połowie 2009 roku 15,1 mln zł zysku netto, przychody spółki wyniosły 103,5 mln zł, a EBIT 25 mln zł. W okresie tym spółka sprzedała 242 mieszkania, a rezygnacje klientów wyniosły około 50 mieszkań - podała spółka w komunikacie.

Jeżeli musisz wykonać pomiary elektryczne Krakow zapraszam
do zapoznania się ofertą mojej firmy. Przeprowadzam od lat
pomiary elektryczne Kraków na potrzeby elektrowni oraz innych
organizacji oraz urzędów. Wszystkie przeprowadzone pomiary
elektryczne Kraków
są opisane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi
prowadzenia dokumentacji elektrycznej. Przy okazji pomiarów
przeprowadzane są również przeglądy elektryczne Kraków na terenie
Krakowa i okolic.