Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów w rozliczeniach za 2010 r.


Od dnia 1 stycznia 2010 r. znów w istotny sposób zostały zmienione zasady rozliczania podatku VAT od z tytułu dokonania przez podatników transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). W szczególności, zmianie uległy te rozliczenia, gdzie podatnicy nie są w stanie zgromadzić przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy WDT stosownej dokumentacji uprawniającej do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0%. I to niezależnie od miesiąca w jakim tej dostawy dokonali.

Chiny stopniowo będą uelastyczniały kurs wymiany juana - poinformował w sobotę bank centralny tego kraju, sugerując, że jest gotowy zerwać z trwającym od 23 miesięcy powiązaniem jego kursu z kursem dolara, ostro krytykowanym za granicą. Wczorajsze rozczarowujące dane zza oceanu pomogły bykom na głównej parze wzmocnić wspólną walutę. Zdaniem analityków kluczowe z punktu widzenia kursu złotego będą we wtorek dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz odczyt indeksu wyprzedzającego ZEW w Niemczech. Krajowe dane z rynku pracy publikowane przez GUS nie będą mieć większego wpływu na notowania, a złoty powinien pozostać w przedziale 3,88-3,91 za euro.Grecja nie potrzebuje pomocy finansowej - stwierdził w piątek Jean-Claude Juncker, premier Luksemburga, przewodniczący Eurogrupy - grupy ministrów finansów ze strefy euro. Ministerstwo skarbu chce sprywatyzować 34 państwowe spółki z branży rolno-spożywczej. Jako pierwsze zostaną sprzedane cztery spółki hodowlane i osiem tzw. rynków hurtowych. Pierwszeństwo w nabyciu akcji tych przedsiębiorstw będą mieli rolnicy i pracownicy spółek - poinformował w czwartek wiceminister skarbu Jan Bury. Przystąpienie do strefy euro powinno nastąpić tak szybko jak będą pozwalać na to warunki ekonomiczne - powiedział senacki kandydat do RPP Jan Winiecki.

Niewymieniona z nazwy rosyjska grupa biznesowa jest bliska kupienia pakietu kontrolnego największego ukraińskiego koncernu stalowego, Związku Przemysłowego Donbasu (ISD), który ma zakłady nie tylko na Ukrainie, ale także w Polsce i na Węgrzech - pisze w środę "Financial Times".

W grudniu 2009 r. sprzedaż wzrosła o 16 proc., w całym poprzednim roku zniżkowała o 1,6 proc. rok do roku. Taka jest kondycja branży motoryzacyjnej w 28 krajach Europy. Niezła kondycja jak na kryzysowy rok - w sumie sprzedano w 2009 r. 14,5 mln nowych aut. Spki wglowe i energetyczne straciy w ubiegym roku ponad jedn pit swojej wartoci. Z samego tylko portfolio OFE znikno poprzez te aktywa 800 mln z - wynika z analiz Fundacji "Rozwj TAK - Odkrywki NIE". Tymczasem w tym roku zaczynaj si tworzy Pracownicze Plany Kapitaowe, ktre rwnie mog chcie lokowa pienidze w sektorze wydobywczym i energetycznym. Wedug ekspertw Fundacji, byoby to dzianie nie tylko nieekonomiczne, lecz take nieetyczne

Wraz ze wzrostem awersji do ryzyka, amerykańskie indeksy giełdowe traciły wczoraj na sile. Taka sytuacja sprzyja dolarowi, który nieznacznie w środę zyskiwał. Podwyżka stóp procentowych w Norwegii ostudziła oczekiwania inwestorów w innych rejonach świata. Pierwszy dzień na głównych parach walutowych minął w dość neutralnym stylu. Sesja była podzielona na dwie części, gdzie w pierwszej połowie dolar zyskiwał na wartości, co było kontynuacją polityki poprzedniego tygodnia. Świat - przynajmniej ten na morzach i oceanach - wraca do czasów sprzed wieków. Tak jak XVI i XVII wieku na żeglarzy i ich towary czyhają bowiem piraci. Wiele współczesnych firm coraz bardziej obawia się przewozu towarów drogą morską - nie z powodu kryzysu. Z powodu piratów.Najgorsze obawy o grecką gospodarkę zostały potwierdzone po wizycie inspektorów Unii Europejskiej. Pomimo tego Grecja nie będzie ubiegła się o wsparcie finansowe z zagranicy - powiedział grecki premier George Papandreou w parlamencie greckim. Telekomunikacja Polska SA, która we współpracy z partnerem technologicznym SES Astra uruchomiła satelitarny dostęp do internetu, spodziewa się do końca 2009 roku uzyskać kilkuset klientów tej usługi. Telekom szacuje, że grupą docelową jest ok. 5 proc. populacji Polski - poinformował przedstawiciel Grupy TP. O ile jeszcze rano nie można było wykluczyć, iż dzisiaj złoty będzie nieco słabszy, co mogło mieć związek z oczekiwaniami na publikacje ważnych danych z amerykańskiego rynku pracy (kluczowe odczyty Departamentu Pracy poznamy w piątek, ale już dzisiaj i jutro zobaczymy ich przedsmak), to kolejne godziny pokazały, że złoty rzeczywiście zasługuje na miano "bezpiecznej przystani" naszego regionu.

Masz dziecko? Uważaj na podatek...


Na rodziców korzystających z ulgi na dzieci w podatku PIT fiskus zastawił w tym roku pułapkę: zasady są inne niż poprzednio i łatwo potrącić sobie za dużo - ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna".

DM IDM SA podwyższył cenę docelową dla Emperii Holding do 83,9 zł


DM IDM SA w raporcie z 18 listopada podwyższył cenę docelową dla Emperii Holding do 83,9 zł z 78 zł, podtrzymując rekomendację "kupuj".

Szef Religia.tv z nagrodą im. Grabskiego


Tegoroczna nagroda Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego powędrowała do dyrektora kanału Religia.tv, ks. Kazimierza Sowy. W VIII edycji nagradzano najlepsze publikacje o tematyce ekonomicznej, które ukazały się w 2009 roku w prasie ogólnopolskiej i lokalnej (zarówno w wersji papierowej jak i w internecie) oraz audycje radiowe i programy telewizyjne.

Izba Reprezentantów zgodziła się na zwiększenie długu publicznego


Izba Reprezentantów Kongresu USA zgodziła się w czwartek na zwiększenie długu publicznego o 1,9 bln dolarów do rekordowego poziomu 14,3 bln dolarów.

Ceny zbóż powinny pozostać niskie


Zbiory zbóż w tym roku mogą wynieść 27,5 mln ton, słabe przezimowanie upraw nie powinno mieć wpływu na zbiory, a cen zbóż powinny pozostać niskie - wynika z majowej analizy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

Fujitsu, Toshiba: Agree To Merge Cell Phone Operations


Fujitsu Ltd. and Toshiba Corp. said Thursday they have reached a basic agreement to merge their mobile phone operations, in a move that will create Japan's second largest handset maker.

W Autonomii Palestyńskiej powstanie pierwsza strefa przemysłowa


Jej budową zajmie się francusko-palestyńska spółka Betlejemski Park Przemysłowy. Władze w Ramallah postawiły na rozwój gospodarczy, który ma ułatwić utworzenie palestyńskiego państwa.

Przedawnienie zobowiązania podatkowego


Przepisy ordynacji podatkowej określają przypadki, kiedy zobowiązanie podatkowe w ogóle nie powstaje lub wygasa wskutek upływu określonego czasu. Zdarzeniem tym jest przedawnienie zobowiązań podatkowych, które organy podatkowe powinny z urzędu brać pod uwagę podczas prowadzenia postępowania. Niestety nie zawsze tak bywa.

Odbicie strachem podszyte


Dzisiejsza sesja na GPW była dosyć typową sesją po kilku, i to raczej niespodziewanych dla większości uczestników rynku, spadkach.

Błyskawiczne pociągi w 10 lat


"Już" za 10 lat pociągiem z Warszawy do Wrocławia możemy mknąć z prędkością 360 km/h. Na początku przyszłego roku rusza pierwszy etap realizacji 10-letniego programu Kolei Dużych Prędkości. W styczniu rząd wybierze firmę, która przygotuje studium wykonalności wartego 26 mld zł projektu wprowadzającego superszybkie pociągi do Polski - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Nastroje globalne i emocje nadal kieruj kursem PLN


- W pitek, mimo pewnego uspokojenia waha kursu zotego, emocje i nastroje globalne nadal s gwnym wyznacznikiem sytuacji na rynku walutowym. Pod koniec dnia zoty do dynamicznie zyska do euro dziki odbiciu si amerykaskich gied. Na horyzoncie nie wida jeszcze jednak normalizacji, co przekada si na niepewno kierunku, w ktrym mog pody kwotowania zotego - wskazuj specjalici.

MAE: nakłady na ograniczenie emisji CO2 na poziomie 1,2 PKB


Główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol przedstawił scenariusze zużycia energii i emisji dwutlenku węgla dla Polski. W wariancie redukcji emisji CO2 nakłady inwestycyjne do 2030 r. powinny wynosić rocznie 1,2 proc. PKB.

MI: nie przyspieszamy procedur środowiskowych i społecznych ws. dróg


Resort infrastruktury będzie przestrzegał prawa przy przygotowywaniu inwestycji drogowych i nie będzie przyspieszał decyzji środowiskowych czy konsultacji społecznych dotyczących dróg - powiedział w Sejmie wiceminister infrastruktury Radosław Stępień.

Giełdy czekają na rozstrzygnięcie


Zmienne humory i przesadne reakcje na niezbyt istotne informacje, to obraz ostatniej sesji tygodnia. Od rana widać było dużą wstrzemięźliwość inwestorów w podejmowaniu decyzji. Wiązała się ona oczywiście z oczekiwaniem na to, co ?wymyślą? Amerykanie. Ci zaś przestraszyli się dość oczywistego przecież stwierdzenia Bena Bernanke, że Fed będzie gotów do podwyższenia stóp procentowych, ?gdy prognozy gospodarcze wystarczająco się poprawią?. Ale czy ktoś liczył, że pozostaną na poziomie zera ?na zawsze??

750 tys. gospodarstw sporo zyska


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła w piątek wypłacanie pieniędzy rolnikom prowadzących działalność na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania lub na obszarach górskich.

Trichet chwali plan pomocy dla Grecji


Mechanizm udzielania pomocy finansowej Grecji nadaje się do wdrożenia, ale jest mało prawdopodobne, by musiał być wykorzystany - ocenił prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet. Awaryjny plan pomocy dla pogrążonej w kryzysie finansowym Grecji uzgodnili przywódcy krajów strefy euro na szczycie w Brukseli.

IMF: World Economy Recovering Faster, But At Different Speeds


Countries have emerged faster than expected from the global recession, but the International Monetary Fund warned Tuesday that managing post-crisis growth is becoming complicated by the divergence in advanced and developing economies.

Play stosował niedozwolone zapisy w umowach


P4, operator sieci Play, stosował niedozwolone zapisy w umowach z abonentami. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedopuszczalne m.in. natychmiastowe rozwiązanie umowy w przypadku zalegania z płatnościami - poinformował UOKiK.

Bezrobotni stoją w kolejce, żeby usłyszeć "jesteś zwolniony"


Stan Stasiowski, który przepracował 23 lata w Lehman Brothers aż do chwili jego upadku, przybył do wieżowca Trump Tower o 5.50 rano w nadziei, że wystąpi przed 7,8 mln telewidzów i nie usłyszy jak Donald Trump krzyczy na niego: jesteś zwolniony!

Wzrost po publikacji indeksów PMI


Koniec tygodnia przyniósł znaczne umocnienie polskiej waluty. Wpłynęły na to głównie pozytywne dane makroekonomiczne zza granicy w postaci lepszych od oczekiwań odczytów indeksów PMI dla przemysłu i usług z Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu.

Jeżeli musisz wykonać pomiary elektryczne Krakow zapraszam
do zapoznania się ofertą mojej firmy. Przeprowadzam od lat
pomiary elektryczne Kraków na potrzeby elektrowni oraz innych
organizacji oraz urzędów. Wszystkie przeprowadzone pomiary
elektryczne Kraków
są opisane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi
prowadzenia dokumentacji elektrycznej. Przy okazji pomiarów
przeprowadzane są również przeglądy elektryczne Kraków na terenie
Krakowa i okolic.